7 milyar euroluk can suyu

Komşu geleceğini oyladığı gün halk sokaklardaydı. Eczacılar ve toplu ulaşım işçileri kemer sıkma politikalarına karşı greve gitti. AB Komisyonu da anlaşmanın onaylanması durumunda anında 7 milyar euroluk köprü kredi sözü verdi

Giriş Tarihi: 16.7.2015
7 milyar euroluk can suyu
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Euro ve Sosyal Diyalogdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi halinde Yunanistan'a 7 milyar euroluk köprü kredi verileceğini söyledi. Dombrovskis, 35 milyar euroluk ekonomiyi büyütme ve istihdam yaratma fonunun kaynağını da açıkladı. 35 milyarın 20 milyar eurosu Avrupa Altyapı ve Yatırım Fonu'ndan, 15 milyar eurosu Ortak Tarım Politikası'ndan gelecek. Bugün Avrupa Merkez Bankası toplantısında da Yunanistan'ın durumu masaya yatırılacak.

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın parlamentoda kurtarma paketi oylamasında olduğu saatlerde ise kemer sıkma anlaşmasına karşı halk sokaklardaydı. Eczacılar ve toplu ulaşım işçileri greve gitti. Barselona'da da dün akşam 'Troyka'ya hayır' mitingleri düzenlendi. Kurtarma paketiyle ilgili görüşmeler öncesinde de Yunan parlamentosu karıştı. 149 sandalyesi olan SYRİZA'nın hükümetteki ortağı Anel'in 13 milletvekili de plana karşı. AB yanlısı politikalarıyla bilinen merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi ve To Potami, ilk kez Çipras ile aynı saftalar. Ancak iki parti içinde de çatlak sesler var. 13 sandalyesi olan Pasok sosyal demokrat ve AB yanlısı. Çipras'a destek bekleniyor. Faşist Altın Şafak ile Komünist Parti ise AB karşıtı ve 'hayır'cı. Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis de anlaşmanın ABD sayesinde olduğunu belirterek, "Onlara teşekkür ediyorum" dedi. Öte yandan Fransa Ulusal Meclisi yapılan oylamada kurtarma paketine 69'a karşı 412 evet oyu verdi.

FİNANSBANK HALKA ARZI ERTELENDİ
Yunanistan'da 1 ay daha kapalı kalacak olan bankaların durumu Türkiye'ye de uzandı. Finansbank'ın paylarının bir kısmının halka arzının ileriki döneme ertelendiği belirtildi. Finansbank'ın yüzde 99.8'i Yunanistan merkezli National Bank of Greece'e (NBG) ait bulunuyor.

ÇİPRAS'A YAKIN BAKAN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ
Çipras'a yakınlığıyla bilinen Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Nadia Valavani kurtarma paketindeki kemer sıkma politikalarına karşı olduğu gerekçesiyle istifa etti. Valavani istifa mektubunda "Bunları sadece Almanya'daki egemen çevrelerin hükümetimizi ve ülkemizi aşağılama taktiği olarak görüyorum" dedi.

YELLEN KONUŞTU DOLAR ÇIKTI
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumda "ABD ekonomisi beklendiği yolda ilerlerse bu yıl içinde faiz artırmak uygun olur. Politikanın yüksek derecede gevşek seyri uygun" dedi. Faizlerdeki artışın kademeli olmasını beklediğini ileten Yellen, "Artırım patikası ekonomideki büyümenin hızına bağlı olacak. İstihdam piyasasında bir miktar atıllık var, ücret büyümesinde bazı hızlanma belirtileri mevcut" dedi. Yunanistan iyimserliği, İran anlaşması ve içeride koalisyon görüşmeleri nedeniyle bir miktar düşen dolar/TL Yellen'in açıklamaları ve ABD'de sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde gelmesiyle bir miktar yükselerek 2.65 TL'yi gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 milyar euroluk can suyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN