Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ne yaman çelişki

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Bu ne yaman çelişki

En küçük kur farkını pompaya yansıtan akaryakıtçı, bayram kârı için indirimleri görmezden geliyor. Petrol, dolar düşüyor ama benzinde indirim yerine zam yapılıyor

Pompa fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarının belirleyicisi olan petrol ve dolar kuru düşüş kaydederken, bunun pompaya yansıması bir türlü görülemiyor. Petrol ve dolardaki artışları pompaya hemen yansıtan akaryakıt firmaları, düşüşleri yansıtmakta ise nazlanıyor.

10 DOLARLIK DÜŞÜŞ
Öyle ki; 5 Mayıs'ta 68.47 dolar olan brent petrolün varili, 16 Temmuz'da 57.37 dolara kadar geriledi. 8 Haziran'da 2.7560 TL olan dolar ise 16 Temmuz'da 2.6560 TL'ye kadar geriledi. Bu düşüşlere rağmen, benzin fiyatlarında değil azalış, tam tersine artış görüldü. 5 Mayıs'ta litresi 4.72 TL olan kurşunsuz benzin şu an 4.75 TL'den işlem görüyor.

BAYRAM FIRSATI
Petrol piyasasındaki fiyat düşüşünü ve Türk Lirası'nın değerlenmesini görmezden gelmeye çalışan akaryakıt firmaları, kesesini doldurma telaşında... Ramazan Bayramı'nda tatilcilerin ve bayram ziyaretlerinin etkisiyle akaryakıt kullanımı artacağı için, firmalar da indirimi bayram sonrasına sarkıtmanın peşinde. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da, akaryakıt şirketlerinin kâr marjlarını gözden geçirerek mevzuatta belirtilen kriterlere uygun hale getirmeleri yönünde ihtarda bulunduklarını aktardı. Yılmaz, gerekli adımların atılmaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde işlem yapacaklarını açıkladı. 15-20 gündür indirim yapmayan şirketlerle ilgili uyarı yazılarının da gönderildiğini ifade eden Yılmaz, "Bizim metodolojimize uymayanlarla ilgili soruşturma açabiliriz" dedi.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ne yaman çelişki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN