Çipras'ın başı partisiyle dertte

Kurtarma paketini muhalefetin desteğiyle çıkaran Yunan Başbakanı Çipras'ın partisi SYRİZA ikiye bölündü. Çipras'ın kabineyi değiştirmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Çipras'ın başı partisiyle dertte
Komşu'da halkı sokaklara döken üçüncü kurtarma paketinin parlamentoda onaylanması Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı zora soktu. Oylamada, 229 'Evet', 64 'Hayır' oyu çıktı. 6 milletvekili çekimser kaldı. Çipras'ın partisi SYRİZA'dan 39 milletvekili ağır ekonomik şartlar içeren paketi reddetti. Çipras'ı destekleyenler ise kendisine rakip ana muhalefet partileri oldu. Böylece Çipras hükümeti, muhalefet partilerinin desteği ile "ayakta kalan ilk Yunan hükümeti" konumuna gelmiş oldu. Atina'da Çipras'ın hükümetinin geleceğini nasıl devam ettireceği konuşuluyor. 22 Temmuz'da ise ön anlaşmanın ikinci bölümü onanacak.

KABİNEDE DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Kurtarma paketine ret oyu veren 39 milletvekili arasında eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou, Enerji Bakanı Panayotis Lafanazis ve Maliye Bakan Yardımcısı Nadya Balabani de bulunuyor. Çipras'ın kısa sürede kabine değişikliğine gitmek zorunda kalacağı belirtiliyor. Önceki gün onaylanan yasa, Yunan parlamentosundan 6 yılda geçen dokuzuncu kemer sıkma paketi oldu.

GELECEĞİ SİMPSONS'LAR ÖNCEDEN BİLDİ
Yunanistan krizi yıllar önce çizgi film Simpsons'ların bir bölümüne konu oldu. Uzmanlar Simpsons'ların arkasındaki ekibe 'gelecek tahmincileri' diyor. 2013'te dizinin 'Politically Inept, With Homer Simpsons' isimli bölümünde Simpsons'ların en sevilen maskotu ile TV'de bir röportaj yapılıyor. Ekrandaki altyazıda ise şu yazıyor: "Avrupa Yunanistan'ı eBay'e koydu."

ECB BANKALARA DESTEĞİ ARTIRDI
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Yunan bankalarına sağlanan acil yardım fonunun (ELA) 900 milyon euro artırıldığını açıkladı. Telekonferans yapan Eurogroup ise 3 yıllık mali detek sağlamayı kabul ettiklerini bildirdi. Ayrıca Yunanistan'da, bankaların 20 Temmuz'da açılacağı da bildirildi.

KOMŞU'NUN BİZE DE BORCU VAR
Türkiye, Komşu'ya açtığı tahkim davasını kazandı. Dava sonucunda Yunanistan'ın Türkiye'ye 100 milyon dolar ödemesine hükmedildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, davanın 4 yıl önce açıldığını belirterek, "Böylece 4 yıl önce Botaş ile Yunanistan'ın DEPA şirketi arasındaki 100 milyon dolarlık anlaşmazlık karara bağlanmış oldu" dedi. Yunanistan'daki ekonomik krize de değinen Yıldız, şöyle konuştu: "Yunanistan' ın zor durumda olduğunu biliyoruz. Onlara yardımcı olmak isterdik ama, bizim için ülkemizin çıkarları daha ön planda."

BAKAN DARPHANEYİ BASACAKMIŞ!
Parlament oda ret oy kullanan Enerji Bakanı Panayottis Lafazanais'in, Troyka ile müzakerelerin sürdürdüğü günlerde darphaneye baskın yaparak 22 milyar euro düzeyindeki rezerve el koymaya hazırlandığı, ancak son anda vazgeçtiği iddia edildi.

HEDGE FONLAR CİRİT ATIYOR
Ünlü hedge fonlar da Yunanistan'a adeta kamp kurmuş durumda. Ancak bazıları kazanırken bazıları kaybediyor. Birçok fon şu anda hiç para etmeyen Yunan banka hisselerini topluyor, SkyBridge Capital, yüzde 80 ihtimalle bu hisselerin fiyatlarının 12-18 ayda iki katına çıkacacağını söylüyor. Bazı fonlar açığa satış yaparak para kazanma derdinde. Bu karşılıksız satışlar yüzünden, biri George Soros'a ait olan, yaklaşık yirmi fon, yaklaşık 1 milyon euro ceza aldı. Ama bu tutar kârlarının yanında devede kulak kalıyor. Hedge fon yöneticisi John Paulson da pozisyon alanlar arasında. 2014'te yüzde 6.6 hisseyle Piraeus Bank'ın en büyük ikinci hissedarı haline gelen Paulson, Atina Kanalizasyon Şirketi'ne de ortak oldu ama oradan zarar etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras'ın başı partisiyle dertte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN