Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma kriterinin ilk imzası atıldı

Giriş Tarihi: 18.7.2015
Soma kriterinin ilk imzası atıldı
Soma ve Ermenek madenlerinde yaşanan faciaların ardından SABAH'ın başlattığı 'Madenlerde zorunlu kaza sigortası yapılsın' kampanyası hedefine ulaştı. SABAH 'Madenlere Soma kriterleri getirilmeli, bunun için sigortacılar da elini taşın altına koymalı' diye yazmıştı. Hükümet, madenlere ferdi kaza sigortası yapılmasını zorunlu hale getiren yasayı 6 Şubat'ta yürürlüğe soktu.

SİGORTA PRİMİ 749 Lİ RA

Yasanın ardından Aksigorta ilk maden ferdi kaza sigortası poliçesini Çayeli Madencilik'le imzaladı. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, yer altı ve yerüstü madenciliğinde istihdam edilen personeli, görevi başındayken meydana gelebilecek olası kazalara karşı güvence altına alan 'Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası'nın sektörü disipline edeceğini söyledi. Maden sahibinin ödeyeceği primin Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiğini vurgulayan Gülen, "Kişi başına yıllık 749 TL prim ödenecek. Teminat tutarı ise 150 bin TL" dedi. Gülen, sigortalanan yerin maden mühendisleri tarafından kontrol edildiğini, risklerle ilgili önlemlerin alınması konusunda raporların yazıldığını belirterek "Eksperlerin raporları eksiklikleri ortaya koyacak. Ardından sigorta için imzalar atılıyor" dedi. 50 milyon liralık bir pazar oluştuğunu anlatan Uğur Gülen, "Kazanın, gerçekleşme tarihinden iki yıl içinde sigortalının sakatlığına yol açması durumunda, tıbbi tedavinin sonlandırılması ve sakatlığın kesin olarak tespiti sonucunda ürünün genel şartlarında belirtilen oranlar sigortalının kendisine ödeniyor. Kazanın, gerçekleşme tarihinden iki yıl içinde sigortalının vefatı durumunda ise teminatın tamamı yani 150 bin lira kanuni varislerine ödeniyor" dedi.

İHALELERDE SİGORTA ŞARTI ARANACAK
Türkiye'de maden kazalarının yaklaşık 1 yıl önce Türkiye'yi sarsan Soma ve Ermenek'le sembolleştiğini, ancak 1941'den bu yana Türkiye'de kazalar nedeniyle 3 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Uğur Gülen, "Maden Yasası ile bu kazalarda önemli azalma olacak" dedi. Gülen, madencilik sektörünün zorunlu sigortaya şimdilik fazla ilgi göstermediğini ancak artık ihalelerde sigortanın aranacağını belirterek, "Bu sigortayı yaptırmak için önemli bir etken olacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma kriterinin ilk imzası atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN