Türkler kadın CEO istiyor

Küresel danışmanlık şirketi EY'nin araştırmasına göre Türkiye'deki şirketler, yönetimde kadın CEO istiyor. Türkiye, bu anlamda yüzde 54'lük oran ile Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldı

Giriş Tarihi: 18.7.2015
Türkler kadın CEO istiyor
Kadınlar yılda 20 trilyon dolarlık tüketici harcaması yapıyor. Aldıkları ürünlerin sahibi olan firmaların başında da kadınların olması, onları markalara daha da yakınlaştıyor. Hal böyle olunca son dönemde özellikle aile şirketlerinde kadın yöneticilerin sayısı da artıyor. Ayrıca kadın CEO'ları tercih eden firmaların, erkekler tarafından yönetilen şirketlere oranla hisse fiyatından kârlılığa, gelir artışından piyasa değerine kadar daha fazla avantajlı olduğu belirtiliyor. Bu sonuca ulaşan ise uluslararası danışmanlık şirketi EY. ABD merkezli EY'nin Avustralya'dan Brezilya'ya 21 ülkede yaptığı çalışmaya göre aile şirketlerinde son dönemde CEO'luk koltuğunun kadınlara bırakılmaya başlandığı kaydedildi. EY Türkiye Aile Şirketleri Lideri Metin Canoğulları'nın açıkladığı araştırmanın sonuçlarına göre kadınların yönetime katılma isteğinin en yüksek talep edildiği ülkeler liginde Türkiye, Fransa, Hollanda gibi ülkeleri geride bırakarak yüzde 54 ile dünya dördüncüsü ve Avrupa ikincisi oldu.

ABD'DE ORAN YÜZDE 45
Asya'nın en büyük ekonomilerinden olan Hindistan'ın yüzde 72 ile birinci olduğu listede İspanya yüzde 59 ile 2'nci, Güney Kore yüzde 58 ile üçüncü sırada. 5'inci Japonya'da yüzde 52 olurken, Kanada'da bu oran yüzde 50, ABD'de ise yüzde 45 olarak gerçekleşti.

BELÇİKA SONUNCU
Listede en ilginç detay ise Avrupa ülkelerinde yaşandı. Yönetimde kadınların olması gerektiğini düşünen İtalyanlar yüzde 36 ile 11'inci olurken, Almanlar ise yüzde 35 ile 12'nci sırada kendine yer buldu. Birleşik Krallık yüzde 35 ile 14'üncü, İsviçre yüzde 33 ile 15'inci, Fransa yüzde 29 ile 17'inci, Hollanda yüzde 26 ile 19'uncu oldu. Son sıradaki Belçika'da ise oran yüzde 12 oranında.

% 22'SİNİ KADINLAR YÖNETİYOR
EY'nin araştırmasında aile şirketlerinin küresel ekonomideki ağırlığı da ortaya çıktı. Global hasılanın yüzde 70 ile 90'ı aile firmaları tarafından gerçekleştirilirken, ticaretin ise yüzde 80'e yakın kısmını karşılıyor. Dünya genelindeki şirketlerin yüzde 55'inin yönetim kurullarında en az bir üye kadın olurken, yüzde 22'sinin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlıkları kadınlar tarafından üstlenmiş durumda. Yönetim kurullarının yarısından fazlasını kadınların oluşturduğu şirketlerin oranı ise yüzde 8.

TÜRKİYE'YE 5 YENİ ORTAK KATILDI
Ey Türkiye, bu yıl yönetim kadrosuna 5 yeni ortak ekledi. EY Türkiye ortaklarının sayısı bu atamalarla birlikte 46'ya yükseldi. EY Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Çamlıca, "Yönetim kadrosuna katılan yeni ortaklarla hizmet verdiğimiz tüm alanlarda sektör ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefliyoruz" dedi. EY bu yıl tüm dünyada 753 yeni ortak ataması gerçekleştirdi. 2008'den bu yana en yüksek atama sayısına denk gelen bu rakam, 2014'e göre yüzde 12'lik bir artışı temsil ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler kadın CEO istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN