Komşu'da cenaze işleri bile durdu

Yunanistan'da kriz her gün yeni dramlar yaratıyor. Kriz artık sadece yaşayanları etkilemiyor. Ülkede nakit çekme limiti 60 euroya çekilince maliyet nedeniyle cenazeler bile kaldırılamıyor

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Komşu'da cenaze işleri bile durdu
Yunanistan'da borç krizinin yarattığı insanlık krizinin boyutları da hızla artıyor. AIDS hastalarına verilen aylık 700 euroluk devlet yardımını almak için kendine HIV virüsü enjekte edenlerden, bir anda evsiz kalanlara kadar büyük travmalar yaşanıyor. Ancak günlük 60 euro nakit limiti konan ülkede kriz artık sadece yaşayanları etkilemiyor. Komşu'da nakit sıkıntısı öyle boyutlara geldi ki cenaze işleri bile durdu. Günlük 60 euro nakit çekebilen halk cenazeleri toprağa veremiyor çünkü masraflar 60 euronun 15 katı büyüklüğünde.

MALİYET 800-1.000 EURO ARASINDA
Bir cenaze evi işleten Eustratios Voulamandis, "Bir cenaze işlemine başlamak için 800-1.000 euro arasında bir para gerekiyor. İnsanlar bize 50-70 hatta 20 euro ile geliyor ve sadece bu kadar param var diyorlar" dedi. Artık cenazelerde para da önceden istenmeye başlanmış. Çünkü cenazenin ardından nakit sıkıntısı nedeniyle paralarını tahsil edememekten korkar duruma gelinmiş. Morglarda cenazelerin sayısının artması nedeniyle devlete başvuranların sayısı da artmış durumda.

ALMANLARIN % 56'SI PLANA KARŞI

Komşu'da bunlar yaşanırken masadaki en sert duruşu sergileyen AB'nin ağabeyi Almanya'da yapılan bir anket Yunanistan ile imzalanan anlaşmaya halkın yüzde 56'sının karşı olduğunu ortaya koydu. Yüzde 5'lik bir kesim planı 'çok kötü' olarak nitelerken yüzde 27 ise olumlu bir sonuç vereceği görüşünde.

BANKALAR BUGÜN AÇILIYOR KDV YÜZDE 23'E ÇIKIYOR
Yunanistan'da bankalar bugün açılacak. Ancak günlük 60 euro para çekme limiti sürecek. Diğer bankacılık işlemleri ise devam edecek. Ayrıca Yunanistan, üçüncü kurtarma paketinde verdiği sözleri de bugün tutmaya başlıyor. Reformların ilki olarak katma değer vergisine zam bugün yürürlüğe giriyor. Yunanistan'da ürün ve hizmetlerde katma değer vergisi yüzde 13'ten yüzde 23'e çıkarılacak. Taverna ve barlarda içki ve yemeklerde yüzde 23'lük KDV uygulanacak. Taze ya da dondurulmuş et, balık, kahve, çay, meyve suyu, yumurta, şeker, kakao, pirinç, un, süt ürünleri, dondurma, yumurta ve tuvalet kağıdı zam uygulanacak ürünler arasında. Tüm işlenmiş gıda ürünlerinde de yüzde 23'lük katma değer vergisi uygulanacak. Yıl sonuna kadar 800 milyon euroluk gelir elde edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da cenaze işleri bile durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN