Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7.2 milyar € verdiler anında geri aldılar

Ağır bir anlaşmayı kabul ederek AB'den 7.16 milyar euro köprü finansman sağlayan Yunanistan, parayı kaynağına geri gönderiyor. Avrupa ve IMF'ye borç ödemesi olarak 6.25 milyar euro aktarılacak

Giriş Tarihi: 21.7.2015
7.2 milyar € verdiler anında geri aldılar
Yunanistan'da kemer sıkmaya karşı referandumda 'hayır' oyu çıktı ancak Başbakan Aleksis Çipras AB ile oturduğu masadan ağır bir anlaşmayla kalktı. Dün bu anlaşmanın ilk faturaları gelmeye başladı. KDV'nin 10 puan artırılması ile birlikte lokantalardan kahve ve çaya kadar hemen her şey daha pahalı hale geldi. Uygulamanın ilk gününde çarşı ve pazarlarda karışıklık yaşandı. Hükümetin, 2018'e kadar 5 milyar euro tasarruf etmeyi hedeflediği uygulamayla vatandaşlar, bugünden itibaren uçak, gemi, otobüs ve taksi hizmetine, restoran, bar ve kantinlerde satılan ürünlere en az yüzde 9 daha fazla ödemek zorunda kalacak.

4.2 MİLYAR EURO ECB'YE

Dün ayrıca Yunanistan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan toplam 6.25 milyar euro borcun geri ödemesini başlattı. AB'den aldığı kaynağın neredeyse tamamını borç ödemeleriyle geri dönüyor. Yunanistan geçen hafta Temmuz ayındaki borç ödemelerini yapmak için Euro Bölgesi ülke kurtarma fonu ESM'den 7.16 milyar euro tutarında köprü finansmanı sağlamıştı. Euro Bölgesi tarafından üçüncü bir kurtarma programına alınan Yunanistan'ın maliyesi programın ayrıntıları müzakere edilene kadar köprü finansmanı ile ayakta kalacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri geri ödemenin 4.2 milyar eurosunun ECB'ye, 2.05 milyar euroluk bölümünün ise 30 Haziran'dan bu yana geri ödemesi geciktirilen IMF'ye, 500 milyon euronun da ülke merkez bankasına yapıldığını belirtti.

BANKALAR ÜÇ HAFTA ARADAN SONRA YENİDEN AÇILDI
Yunanistan bankaları da üç hafta kapalı kaldıktan sonra bugün yeniden açıldı. Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Luka Katseli, ekonominin ayakta kalabilmesi için halkın yeniden bankacılık sistemine güvenmesi gerektiğini söyledi. ATM'lerden günlük para çekme limiti 60 euro iken, bir haftada birikmiş miktarı bir kerede çekebilme olanağı verildi. Hesap sahiplerinin önümüzdeki haftadan itibaren her Cuma günü 420 euro çekme imkanı olacak, ancak bu miktar çekilmediği taktirde müşteri o haftalık hakkını kaybedecek. Yeni banka hesabı ya da yeni cari hesap açmak, var olan hesaplara yeni isim eklemek veya uzun zaman işlem görmemiş hesapları devreye sokmak şimdilik mümkün olmayacak. Yalnız maaş yatırılabilmesi için hesap açılabilecek.

YURTDIŞINDA ÇEKİM DE YASAK
Yunanistan sınırları içinde ya da yurt dışında kredi kartıyla nakit para çekme imkanı da donduruldu. Aynı zamanda vadeli hesapların kısmen ya da tamamının bozulması da durduruldu. Yurt dışında kredi veya debit kartıyla yalnız alışveriş ya da muhtemel ödemeler elektronik ortamda yapılabilecek, fakat yine de hesaplardan 60 euro limitini aşan nakit para çekme imkanı olmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7.2 milyar € verdiler anında geri aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN