Uzakdoğu'da yolsuzluk depremi

Japonya ve Çin ekonomileri skandallarla sarsıldı. Toshiba CEO'su kârı fazla gösterdiği için istifa etti. Eski Çin Devlet Başkanı'nın danışmanı da yolsuzluktan tutuklandı

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Uzakdoğu'da yolsuzluk depremi
Dünya ekonomisinin dinamosu olan Çin ve Japonya yolsuzluk iddialarıyla karıştı. Skandala dev şirketlerin kârlılıklarındaki makyajlar ve rüşvet iddiaları neden oldu. Uzakdoğu kaynaklı ilk yolsuzluk olayı Fortune 500 listesinin üst sıralarında yer alan elektronik devi Toshiba'dan geldi. Yıllık 100 milyar dolara ulaşan cirosuyla dünyanın en önemli şirketlerinden olan Toshiba'nın, kârını olduğundan fazla gösterdiği ortaya çıktı. Japonya borsasına bomba gibi düşen haberin, yatırımcıların hisse senedi piyasasına olan güvenini yitirmesine neden olacağından korkuluyor. Şirketin üst yöneticisi Hisao Tanaka, yapılan denetimde şirket kazancının olduğundan fazla gösterildiğinin ortaya çıkması üzerine istifa kararı aldı. BBC'nin haberine göre, Toshiba'nın Başkan Yardımcısı Norio Sasaki'nin istifa edeceği, yerine ise Masaşi Muromaçi'nin geçeceği belirtildi. Toshiba'nın görevlendirdiği bağımsız heyet dün toplam 1.22 milyar dolar olduğu açıklanan işletme kârının şişirildiğini bildirmişti.

ÇİNLİ DANIŞMAN RÜŞVET ALDI
Bir diğer yolsuzluk iddiası ise Çin'de patlak verdi. Eski Çin Devlet Başkanı Hu Cintao'nun başyardımcılığı görevini yürütmüş olan Ling Cihua'nın tutuklandığı bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, eski Çin Devlet Başkanı Hu Cintao'nun Başyardımcılığı ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olan Ling Cihua'nın, disiplin ihlali suçlamalarından tutuklandığı belirtildi. "Rüşvet, görevini kötüye kullanarak yakınlarına çıkar sağlamanın yanı sıra parti ve devletin sırlarını kanunsuz bir şekilde elde etme" suçlamaları yöneltilen Ling Cihua'nın, Çin Komünist Partisi'nden ihraç edildiği açıklandı.

ÇİN EKONOMİSİ YAVAŞLIYOR
Uzakdoğu sadece skandallara değil, ekonominin yavaşlamasıyla da zor günler geçiriyor. Her yıl büyüme rekorları kıran Çin, büyümede yavaşlamaya başladı. Bu yılın ilk 3 ayında yüzde 7 büyüyen ülke, 2009'daki küresel mali krizden bu yana kaydettiği en düşük büyüme oranını gördü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzakdoğu'da yolsuzluk depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN