Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırsatçı Avrupa

Türkiye'yi para transferleri için eleştiren Avrupa, ambargo kalkmadan işe koyuldu. Almanya, İran'la Ortak Bankacılık Komitesi kuracak

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Fırsatçı Avrupa
İran'ın 5+1 ülkeleri ile yürüttüğü nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasından sonra Tahran ve Berlin hükümetlerinin Ortak Bankacılık Komitesi kurma kararı aldığı belirtildi. Doğalgazının büyük bölümünü İran'dan alan Türkiye'yi para transferleri konusunda eleştiren Avrupa, daha ambargolar kalkmadan soluğu Tahran'da aldı. İran'ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı'na göre, İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf, İran ve Alman yetkililerin ilk Ortak Bankacılık Komitesi toplantısı için eylülde bir araya geleceklerini söyledi. Seyf, ortak komitenin iki ülkenin bankacılık konusunda işbirliğinde oluşacak herhangi bir sorunu çözmek için kurulacağını belirterek, "İran bankalarının Alman pazarına yeniden giriş yapması bazı sorunlara yol açabilir. Ortak komite bu sorunları hızlı bir şekilde çözecek" dedi.

İLK BATILI ZİYARET
Anlaşmanın ardından da Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel İran'ı ziyaret eden ilk Batılı devlet adamı olarak beraberindeki heyetle pazar günü Tahran'a giderek, İran-Almanya Ekonomik İşbirliği Toplantısı'na katılmıştı. Yaptırımlar öncesinde İran'ın Sepah, Melli ve Saderat bankaları Almanya'nın Deutsche Bank ve Commerzbank ile işbirliği yapıyordu. İran'ın nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımlar 2012'de ağırlaştırılmış ve İran bankaları, uluslararası bankacılık işlemlerine aracılık eden Belçika merkezli kuruluş olan "Dünya Bankalararası Finansal Telekomunikasyon Toplumu" (SWIFT) dışında bırakılmıştı.

ARJANTİN DE ELEŞTİRMİŞTİ
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, anlaşma sonrası Almanya'nın hemen İran'a gitmesini eleştirdi. Kirchner, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Ekonomik çıkarlar söz konusu olduğunda, bazı ülkeler hiç zaman kaybetmiyor" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsatçı Avrupa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN