Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçaklardaki cep telefonu yasağı kalkıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), hava taşıtlarında cep telefonu hizmetinin sunulabilmesi için 4 işletmeciyi yetkilendirdi.

Giriş Tarihi: 24.7.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 13:25
Uçaklardaki cep telefonu yasağı kalkıyor
BTK'nın 2014 Faaliyet Raporu'nda yer alan bilgilere göre, hava taşıtlarında GSM 1800 mobil telefon hizmeti, Türk hava sahasında 6000 bin metredeki irtifanın üstündeki hava taşıtlarında mobil telefon hizmeti sunulmasını kapsıyor. Raporda, "İşletmecinin ilgili mevzuat uyarınca bu hizmetin sunumu için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden ilgili izinleri alması gerekmektedir" denildi.


4 İŞLETMECİYE YETKİ VERİLDİ


Raporda, hava taşıtlarında mobil telefon hizmeti verilebilmesi için 4 işletmeciye yetki verildiği belirtilirken, "Türkiye'de kayıtlı olmayan ancak Türk hava sahasını kullanan hava taşıtlarına kurulacak ve işletilecek mobil telefon sisteminin Türk hava sahasında kullanımı ilgili mevzuata getirilen yükümlülüklere uyulması kaydıyla yetkilendirmeye tabi değildir.Ancak söz konusu sistemleri işletenler, hava taşıtının kayıtlı olduğu ülkeden GSM 1800 mobil telefon sisteminin kurulumuna ve işletimine yönelik gerekli izni almakla yükümlüdür" ifadesi yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçaklardaki cep telefonu yasağı kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN