Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ev sahibi kuşak geliyor

Türkiye'de 40 yaş altında ev sahibi olma hızlanırken dünyada tam tersi bir trend var. Dünyada 'kiralık bir kuşak' oluşurken Türkiye'de ev sahibi olanlar içinde gençlerin oranında yüzde 10'lara yakın bir artış var

Giriş Tarihi: 27.7.2015
Ev sahibi kuşak geliyor
Dünyada özellikle gençler arasında ev sahibi olma alışkanlığı azalıyor. Araştırmalara göre 40 yaş altında kiralama yeni trend haline gelirken mortgage ile ev sahibi olma oranı da azalıyor. Peşin satın almalar ise artacak. Türkiye'de ise trend tam tersi. Türkiye'de ev satın alanların içinde gençlerin oranı artıyor.

GENÇLERDE % 11 ARTIŞ VAR

SABAH'ın bankacılık sektörü konut kredisi yaş dağılımından derlediği bilgilere göre 26-45 yaş arası ev sahibi olanların oranı 2000'li yıllarında başında ve ortalarına göre 2014 yılında yüzde 10'lara yakın bir artış var. 2000-2005 yılları ile 2014 karşılıştırmasında gençlerde azalmanın aksine ortalamada yüzde 11.5'lik bir artış var. Altı bankanın konut kredilerindeki yaş dağılımı bilgilerinin ortalamasına göre Türkiye'de 18-25 yaş arasında yüzde 1 gibi küçük bir değişim var. En genç ev sahibi olanların sayısı az da olsa artıyor. 44 yaş üzeri kesimde ise yüzde 13'lük bir düşüş olduğu dikkat çekiyor. Yurtdışında ise 40 yaş altının büyük bir çoğunluğunun kirada oturduğu ve önümüzdeki 10 yıl bu trendin hızlanarak devam edeceği tahmin ediliyor.

EV FİYATLARINI ETKİLİYOR
Ev alımlarının konut kredisi ile yapılmasında da azalma var dünyada. Örneğin İngiltere'de 2001 yılında 2.3 milyon kişi kirada otururken bugün bu rakam 5.4 milyon kişiye kadar çıkmış durumda. 2025 öngörüsü ise bu rakamın 7.2 milyona çıkacağı yönünde. Bu trendin de ev fiyatlarının artışında bir yavaşlamaya neden olacağı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev sahibi kuşak geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN