Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazda İsrail-Rum yakınlaşması

Giriş Tarihi: 29.7.2015
Gazda İsrail-Rum yakınlaşması

Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail gazının ada üzerinden Yunanistan'a bağlanması konusunu masaya yatırdı. East-Med adı verilen proje için mutabakat sağlandı

İsrail Başbakanı ve Rum Lideri Nikos Anastasiadis Lefkoşa'da kritik görüşmeye imza attı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun çantasında ise enerji, güvenlik, Suriye ve İran konuları yer aldı. Anastasiadis ve Netanyahu'nun doğal gazın taşınması konusunu ele aldıkları belirtilirken her iki tarafı öncelikle ilgilendiren noktanın, hidrokarbonun değerlendirilmesi yöntemlerinin belirlenmesi olduğu aktarıldı.

EAST-MED PROJESİ MASADA

Yunanistan tarafından gündeme getirilen ve son dönemlerde İsrail ile Güney Kıbrıs'ın desteğini de alan, Kıbrıs'taki doğal gazı Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşınmasına ilişkin boru hattının kurulmasını öngören "East Med Pipeline" projesinin de iki lider tarafından ele alındığı açıklandı. AB'nin, "East Med Pipeline" fizibilitesi için 2 milyon euro finansman sağlayacağı projeye ilişkin İsrail ile Güney Kıbrıs'ın mutabakata bağlandığı ifade edilirken, konuyla ilgili dün gece Yunanistan Başbakanı Tsipras'dan da görüş alındığı belirtildi. İsrail Başbakanı Netanyahu ile Rum lideri Nikos Anastasiadis görüşmesine eşlik eden Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis de hazır bulundu. Rum enerji Bakanı Lakkotripis'in İsrail Başbakanı Netanyahu'ya proje hakkında bilgi verdiği öğrenildi. Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının İsrail'den başlayarak önce Yunanistan, ardından İtalya'ya denizden boru hattıyla ulaştırılmasını öngörüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazda İsrail-Rum yakınlaşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN