Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı internet ile tarihi rekor kırdı

Turkcell, tarihinin en yüksek ikinci çeyrek rakamlarına ulaştı. Genel Müdür Terzioğlu, "Pazarda entegre oyuncuyuz" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2015
Hızlı internet ile tarihi rekor kırdı
Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye gelir, FAVÖK (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) ve net kâr açısından bugüne kadarki en yüksek ikinci çeyrek rakamına ulaştı. Konsolide bazda gelir yüzde 5.8 büyüme ile 3 milyar 93 milyon TL'ye ulaşırken, grup FAVÖK'ü yüzde 9.7 artarak 995 milyon TL'ye yükseldi. FAVÖK marjı ise, güçlü mobil ve sabit genişbant gelirlerine ek olarak mobil servislerin de katkısıyla yüzde 32.2'ye çıktı. Grubun ikinci çeyrek net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44.6 yükselerek 712 milyon TL'ye ulaştı. Turkcell Türkiye'nin gelirleri yüzde 9.2 artışla 2 milyar 835 milyon TL'ye ulaşırken, Turkcell Uluslararası'nın gelirleri 205 milyon TL, net kârı ise 109 milyon TL oldu.

EKİP ÇALIŞMASININ ÜRÜNÜ

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu 2015'in ikinci çeyreğinde güçlü bir performans sergilediklerine dikkat çekerek, "İş süreçlerimizde verimlilik ve sadelik sağlayacak, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sunan konumumuzu güçlendirecek yeni bir organizasyon yapısına geçtik. Gelir, FAVÖK ve net kâr artışımızın ardında işte bu ekip çalışmasına hızlı başlangıçtaki başarımız yatıyor. Turkcell Türkiye toplam telekom pazarında entegre bir oyuncu olarak kendini konumladı" dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Turkcell'in uluslararası alanda küresel ve bölgesel varlığı olan oyuncu olma hedefi için emin adımlarla ilerlediğini belirten Terzioğlu, şunları kaydetti: "Ukrayna'daki iştirakimiz Astelit'in kalan yüzde 44.96 hissesini satın aldık. Türkiye telekom pazarındaki konumumuzu güçlendirmek, yeni teknolojilere yatırım yapmak, satın alım ve diğer iştiraklerimiz ile ilgili opsiyonlarımızı değerlendirmek ve bilanço yapısını iyileştirmek en önemli önceliklerimiz olacak."

ABONE SAYISI 34 MİLYONA ÇIKTI

Turkcell Grubu şirketlerinin büyümesinde en önemli etken, mobil ve sabit internete olan talebin data gelirlerine yansıması oldu. Data gelirleri yüzde 42.2 artarak 871 milyon TL'ye ulaştı. Faturalı mobil abone sayısı 15.9 milyon oldu ve toplam mobil abone bazının yüzde 46.7'sine ulaştı. Turkcell Türkiye'nin ikinci çeyrekteki toplam mobil abone sayısı ise 34 milyon oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı internet ile tarihi rekor kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN