kadınının azmi kadere havlu attırdı

6 ay önce travmanın izlerini silmek üzere Vodafone Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ne gelen lı kadınlar, evine ekmek götürmeye başladı. Kadınlar ilk olarak English Home'a 22 bin havlu işleyecek

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Soma kadınının azmi kadere havlu attırdı
Bir yılı aşkın süredir defalarca ziyaret ettiğimiz 'da bu kez pırıl pırıl parlayan, güvenle bakan gözlerle karşılaştık. 14 Mayıs 2014'teki facianın ardından bu, pek de alışık olduğumuz bir ifade değil. 301 madenciyi kaybettiğimiz o elim günden bu yana Soma için pek çok proje hayata geçirildi. Bunlardan biri de Vodafone Vakfı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) ortak çalışması olan Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ydi. Altı ay önce açılışı için gittiğimiz merkezde bu kez ilk mezuniyet töreni ve ticari başarıya tanıklık ettik. "Evdeki travma ortamından biraz olsun uzaklaşmak, bir şeyler yapmak umuduyla geldik" diyen kadınlar, bu kez adeta birer şirket ortağı havasında karşıladı bizi.

ENGLISH HOME'A 22 BİN HAVLU
İki yılda 350 kadına ulaşma hedefiyle açılan merkezde daha şimdiden 370 kadın var. Sayının artmasında, Vodafone'un bu merkeze ticari bir şans sunmasının da payı büyük. Vodafone Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, kadınların el emeğiyle yaptıkları iğne oyası, nakış ve tel kırma ürünlerini satın alarak merkeze farklı bir vizyon kattıklarını söylüyor. Vodafone Türkiye, talebin sürekliliği konusunda güven oluşturmuş. Bu süreçte eğitimlerine aralıksız devam eden kadınlar bir yandan da KAGİDER üyelerinden girişimcilik, küçük ticaret tüyoları, online pazarlama, kooperatifcilik gibi konularda eğitimler aldı. KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, asıl hedeflerinin kendi ayakları üzerinde ticari hayatına devam edebilen bir iş modeli oluşturmak olduğunu belirtiyor. Oktar, English Home'dan 22 bin adetli havlu nakış siparişi aldıklarını söylüyor.

'HEM İŞİMİ YAPIYORUM HEM PARA KAZANIYORUM'
Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'nin ilk mezunlarından Hatice Keskin, kendi işini kurmak konusunda kararlı. Trabzon'dan Soma'ya göç ettiklerini anlatan Keskin, madende sağlık görevlisi olarak çalışan oğlunun artık başka bir iş bulduğunu söylüyor. Keskin, "Paramı alıp öyle havalı eve dönüyorum ki eşim tepki gösterdi. Çok yoruluyorum, ev işleri, tarla, torunlar ve burası. English Home'a 714 motif yaptım. Artık şekerimi bile ölçtürmüyorum" diyor.

'EŞİM MADENDE BEN BURADA ÇALIŞIYORUM'
34 yaşındaki Kütahyalı Fadime Kılıçarslan da English Home için nakış yapanlardan. "Eşim madenden yaralı kurtuldu. 6 ay işsiz kaldı. Aylarca uyumadı, psikolojik tedavi gördü. Ama şimdi yine madende. Üç çocuğumuz var, mecburuz. İnsanın kendi parası daha kıymetli, bereketliymiş" diye anlatıyor duygularını.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma kadınının azmi kadere havlu attırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN