Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlerini tutmadılar

Kârlılıkta geçen yılı sollayan bankalar, şubeleşme ve istihdam hedeflerini unuttu. Yılbaşında 15 bin istihdam sözü veren bankalar sadece bin kişiyi işe aldı. Yeni şube sayısı 53 oldu

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Sözlerini tutmadılar
ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım süreci, siyasibelirsizlik ve ekonomide yavaşlayan büyümeye rağmen kârlılıkta geçen yılın üstüne çıkan bankalar, istihdam ve şubeleşmede ise frene basarak, yılbaşında verdikleri sözleri tutmadı. O dönemde 500 şube açıp, 15 bine yakın kişiyi işe alacağını belirten sektör, 6 ayda hiçbir hedefini yerine getiremedi. İstihdamda son 6 yılın en düşük performansına imza atıldı.

SADECE 53 ŞUBE AÇILDI
İlk altı ayda kapananlar çıkarıldığında sektörün net 53 adet şube açtığı görülüyor. Personel sayısındaki artış ise sadece bin kişi. Üç kamu bankası altı ayda 75 yeni şube açarken, istihdamları ise bin 352 kişi arttı. 6 ayda 53 şube açan Ziraat Bankası 992 kişiye istihdam sağlarken, Halkbank 12 şube, Vakıfbank ise 10 şube açtı. Bu yılın başında Ziraat Bankası'nın 100-125 şube açıp 2 bin kişiye istihdam sağlamayı planladığı açıklanmıştı.

ÖZEL SEKTÖR DURDU

Kamu bankalarının sektörü sırtladığı bu dönemde, özel bankaların adeta el frenini çektiği gözlendi. Çinlilere satılan Tekstilbank hariç bırakıldığında özel sermayeli bankaların geçen yılın ilk altı ayında 5 bin 411 olan şube sayısı, bu yılın aynı döneminde 5 bin 394'e geriledi.

EN ÇOK DÜŞÜŞ AKBANK'TA
Akbank'ın 2014'te 991 olan şube sayısı, 950'ye düştü. Bankanın personel sayısı da 16 bin 305'ten 14 bin 712'ye geriledi. Küçük ölçekli şubelerin, yakın bölgedeki büyük ölçekli şubelerle birleştirilmesi sayının gerilemesinde etkili oldu. Bankanın güvenlik kadrosunu, özlük haklarını koruyarak outsource etmesi de personel sayısını düşürdü. Yapı Kredi sadece 10 şube açarken, İş Bankası da 9 yeni şube kurdu.

GARANTİ 4 ŞUBE AÇTI
Ana hissedarlığı İspanyol BBVA'ya geçen Garanti Bankası, ilk altı ayda şube sayısını sadece 4 adet artırırken, bankanın personel sayısı ise 607 kişi yükseldi. Banka bu yıl 15-20 şube açmayı hedefliyordu. İlk altı ayda İş Bankası 9, Yapı Kredi ise 10 şube açtı. Anadolubank, TEB, Şekerbank ve Turkishbank'ın şube sayısı yerinde sayarken, Fibabanka sadece bir şube açtı. Tekstilbank dahil edildiğinde yabancı bankaların şube sayısı da ilk altı ayda 5 adet azalarak 2 bin 265'e geriledi. Türkiye'den çıkmak için gün sayan HSBC de altı ayda 7, son bir yılda ise 20 şube kapattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlerini tutmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN