Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 ayda 5 milyar altın bozduruldu

Altın fiyatlarındaki gerileme ile birlikte yatırımcı altı ayda 5 milyar liralık altın bozdurdu. Konut ve dövize yönelen yatırımcının altın mevduatı 11.3 milyar TL eridi

Giriş Tarihi: 3.8.2015
6 ayda 5 milyar altın bozduruldu
Altın fiyatlarındaki dalgalanmanın ardından yatırımcı için yeni güvenli liman konut ve dolar oldu. Yatırımcı, 2015'in ilk yarısında yaklaşık 5 milyar liralık altın bozdurdu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2014 sonu itibariyle bankalardaki altın mevduatı 16 milyar 250 milyon lira olarak gerçekleşirken bu rakamın yaklaşık 15 milyar 926 milyon lirası yurtiçi yerleşiklere, 323 milyon lirası ise yurtdışı mudilere ait.

25 MİLYAR LİRAYI GEÇE MEDİ

Bu yılın haziran sonu itibariyle bankalardaki altın mevduatı hesapları 11 milyar 374 milyon liraya geriledi. Bu rakamın 11 milyar 4 milyon lirası yurtiçi yerleşik mudilerin, 369 milyon lirası ise yurtdışı yerleşik mudilerin olarak kaydedilirken, ilk yarıda bozdurulan altın miktarı 4 milyar 876 milyon lira olarak hesaplandı. İş Yatırım Analisti Kutluğ Doğanay, ilk yarıda konut satışlarının güçlü olduğunu anımsatarak, "Her türlü kanaldan bu ürünleri pazarladıklarını geçen yıllarda hatırlarsınız. Şubelerde altın günleri dahi yapılırdı. Şimdi bu kadar güçlü bir pazarlama göremiyoruz. Mevduat kabul eden bankaların hemen hemen hepsinde altın mevduatı ürünü de bulunuyor" şeklinde konuştu. Özellikle hane halkının elinde tasarruf aracı olarak güçlü bir altın stoku olduğunun ve hâlâ tasarrufların çok yüksek bir miktarının yastık altında kaldığının söylenebileceğini belirten Doğanay, "Bir dönem altın mevduatı seferberliği düzeyinde kampanyalar yapılsa da bankaların toplayabildiği büyüklük 20-25 milyar lirayı geçemedi" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 ayda 5 milyar altın bozduruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN