Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atina'da 'Kara Pazartesi'

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Atina'da 'Kara Pazartesi'
Yunanistan'da hükümetin ülkeden euro çıkışını engellemek için uygulamaya koyduğu sermaye kontrolleri doğrultusunda beş hafta kapalı kalan borsa, tarihi düşüşle açıldı. Atina Borsası'nda endeks güne yüzde 23'lük kayıpla başladı. 26 Haziran'da 797,52 puanla kapanan borsa, 5 haftalık aranın ardından dün piyasaların açılmasıyla 615,61 puana geriledi. Atina Borsası günü yüzde 16.2'lik düşüşle 668 puandan kapattı.

BANKALAR YERLE BİR

Bankacılık hisselerinde satışların yoğunlaşması dikkati çekerken, National Bank of Greece, Pireos Bank, Alpha Bank ve Eurobank hisse senetlerinin yüzde 30 değer kaybettiği görülüyor. Borsanın açılışından itibaren yatımcıların yoğun satışlara yöneldikleri gözlenirken, yeterli alıcı bulunmaması nedeniyle genel işlem hacmi 4 milyon euronun altında kaldı. Yunanistan'da piyasalar, Başbakan Aleksis Çipras'ın kreditörlerin yardım karşılığında öne sürdüğü koşulları referanduma götürme kararının ardından kapanmıştı. Atina Borsası'nda en son işlem 26 Haziran'da yapılmıştı.

24 MİLYAR EUROLUK TALEP
Öte yandan Yunanistan, olası üçüncü yardım paketi kapsamında yüklü bir kredi dilimi isteyebilir. Yunan Avgi gazetesi, Yunanistan'ın ilk olarak 24 milyar euroluk bir kredi dilimi talep edebileceğini yazdı. Kredinin bankalara ve Avrupa Merkez Bankası'na olan borcun geri ödemesinde kullanalacağı öne sürüldü.

SAĞLIK HİZMETLERİ AKSIYOR
Yunanistan'da, devletten alacağını tahsil edemeyen Yunan Sağlık Hizmetleri Sunma Kurumu'ndaki (EOPYY) doktorlar devletle olan işbirliklerini bir hafta süreyle durdurdu. Maaşlarının ödenmesini ve yeni sözleşmelerin imzalanmasını talep eden doktorlar, hastalara ücretsiz bakmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'da 'Kara Pazartesi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN