Enflasyon baş aşağı

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Enflasyon baş aşağı

Yıllık enflasyon temmuzda, yüzde 6.81 ile Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez yüzde 7'nin altına geriledi. En sert düşüş giyim ve ayakkabıda gerçekleşirken, gıdada geri çekilme sürüyor

Temmuz ayında yüzde 0.09 ile beklentilere paralel bir artış gerçekleştiren enflasyon, yıllık bazda Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez yüzde 7'nin altına geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, haziran ayında yüzde 7.2 olan yıllık enflasyon, temmuz ayında 6.81'e indi. Enflasyondaki düşük seyir ve çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin devam ettiğini belirten ekonomistler, yıl sonuna doğru ise baz etkisinin azalması ve kur geçişkenliği nedeniyle enflasyonun Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi ve beklentisinin üzerinde kalmasını bekliyor.

GİYİM VE AYAKKABI ÇAKILDI

Verilere göre, çekirdek enflasyon olarak tanımlanan özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden "H" yıllık bazda temmuzda yüzde 7.82'den 7.60'a, "I" aynı dönemde yüzde 7.51'den 7.31'e geriledi. Ana harcama grupları itibarıyla temmuzda aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4.97 ile giyim ve ayakkabı olurken, aylık bazda en yüksek artış ise yüzde 1.60 ile ev eşyasında görüldü. Ulaştırma grubu ise benzin ve motorin fiyatlarındaki düşüşe karşın, başta otomobil fiyatları olmak üzere diğer kalemlerde görülen artış nedeniyle beklentilerin üzerinde yüzde 0.41 arttı. Yıllık bazda en fazla artış yüzde 13.80 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.

SON ÇEYREK KRİTİK ÖNEMDE

Nisanda yıllık bazda yüzde 14.36'a ulaşan gıda kalemi temmuzda aylık bazda yüzde 0.28, yıllık bazda ise 9.25 arttı. Çekirdek göstergelerde düşüşün başlamasının sevindirici olduğunu belirten İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Önümüzdeki aylarda manşet enflasyondaki düşüş baz etkisi ile birlikte devam edebilir ancak yılın son çeyreğinde yıllık enflasyonda yönün tekrar yukarı olacağını düşünüyoruz" dedi. Tüketici fiyatları bazında temmuz ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 40.5 ile limonda gerçekleşti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 36.73 ile erik yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon baş aşağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN