Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıfbank'tan 821 milyon lira kâr

Ekonomide krediler kanalıyla aktardığı kaynak 150 milyar lirayı aşan, mevduatı ise 100 milyar liraya ulaşan Vakıfbank, ilk altı ayda 821 milyon lira kâr açıkladı

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Vakıfbank'tan 821 milyon lira kâr
Bu yılın ikinci çeyreğinde 386.3 milyon TL net kâr elde eden Vakıfbank'ın altı aylık kârı ise 821 milyon TL oldu. Banka, kârını geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 10.6, altı ayına göre ise yüzde 13.6 artırdı. Vakıfbank'ın aktif büyüklüğü ilk altı ayda yüzde 10'luk artışla 174 milyar lirayı, nakdi kredileri yüzde 13 artışla 118 milyar lirayı, toplam mevduatı ise yüzde 9 artışla 100 milyar lirayı aştı.

150 MİLYARLIK KREDİ

Nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardıkları kaynağın 150 milyar TL'yi aşmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, şunları söyledi: "Küresel ölçekte oynaklığın arttığı ve gelişmekte olan ekonomilere yönelik risk algısının yüksek seyrettiği yılın ilk yarısında, büyümeden taviz vermeden, hedeflediğimiz alanlarda sektör ortalamalarının üzerinde büyüdük. Bilançomuzu başarılı bir şekilde yönetmeye devam ettik. Ana iş kolumuz olan kredilerin toplam aktifler içindeki payının yüzde 68 ile banka tarihindeki en yüksek orana ulaşmasından ve bu alandaki liderliğimizi devam ettirmiş olmaktan dolayı son derece memnunum."

SEKTÖRE FARK ATTI

Aydoğan, 2014'te olduğu gibi, 2015'in ilk yarısında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük artışla Vakıfbank'ın net kârını sektör ortalamasının üzerinde artırdığını ifade etti. Aydoğan, "Kârlılığa önem vererek büyümeye devam ediyoruz. İkinci çeyreği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 kâr artışı ile tamamladık. İlk çeyrekte olduğu gibi bunda da KOBİ kredileri, proje finansmanı ve tüketici kredileri gibi hedeflediğimiz segmentlerde bankamızın pazar payı artmaya devam etti" diye konuştu. İyileşmeye devam eden aktif kalitesiyle ilgili görüşlerini dile getiren Aydoğan, "Bankamız takip rasyosu iyileşmeye devam ediyor ve varlık satışı ya da aktiften silme yapmadan takibe dönüşüm oranımızı 2014 yılsonuna göre 15 baz puan düşüşle yüzde 3.5'e indirmeyi başardık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıfbank'tan 821 milyon lira kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN