Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkta 417 milyon dolarlık soruşturma

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Balıkta 417 milyon dolarlık soruşturma

Balıkçılıkta Türkler'le rekabet edemeyen AB ülkeleri sübvansiyon soruşturması silahına sarıldı. Sektör başkanı Tuncay Sagun, "Tarım ve ekonomi bakanlıkları hukuki mücadele için destek vermeli" dedi

Türkiye ihracatının ortalama kilogram fiyatı 1.95 dolarken 5.95 dolarla rekor kıran balık ihracatı anti sübvansiyon soruşturması riski altında. Daha önce Danimarka ve Polonyalı balıkçıların rekabet edemedikleri gerekçesiyle açtırdığı soruşturmanın benzerini İspanyollar açmaya hazırlanıyor. Avrupa'nın bir numaralı balık ihracatçısı olan ve AB'ye toplam 417 milyon dolarlık çipura ve levrek ihraç eden Türkiye, devletin kilogram başına verdiği 85 kuruşluk destek nedeniyle İspanyollar'ın açacağı soruşturmayla karşı karşıya. İspanya Deniz Ürünleri Üreticileri Birliği, 2014'te bir önceki döneme göre çipurada yüzde 64, levrekte ise yüzde 32 oranında ihracat artışı gerçekleştiren Türkiye'ye karşı, AB Komisyonu'nda soruşturma başlatıyor. Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Ekonomi ve Tarım Bakanlıkları'nın önümüzdeki günlerde başlayacak olan soruşturma için kendilerine destek olması gerektiğini belirtiyor.

REKABET EDEMİYORLAR
Sagun, "İspanyollar bizimle rekabet edemiyorlar. Bu nedenle soruşturma açıyorlar. Karşı karşıya kalacağımız sübvansiyon soruşturması AB ülkelerine su ürünleri ihracatımızı 10 milyonlarca dolar azaltabilir" dedi. Söz konusu sıkıntının Tarım Bakanlığı'nın 250 tona kadar verdiği 85 kuruşluk parasal destek nedeniyle ortaya çıktığını vurgulayan Sagun, "Destekten fazlası AB tarafından getirilen damping ve sübvansiyon cezaları nedeniyle geri alınıyor. İhracatçı, cezalardan dolayı ettiği zararı doğrudan üreticiye yansıtmak zorunda kalıyor. Doğrudan destek bizi daha da zora sokuyor. Bakanlık üreticiyi desteklemek için verdiği desteği elektrik, SGK indirimi gibi dolaylı teşvik sistemiyle hayata geçirirse bizim için çok daha faydalı olur" diye konuştu.

TÜRKİYE ÇİPURA VE LEVREKTE LİDER
Türkiye, soruşturmaya konu olan bu iki balık cinsinde AB'ye 417 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Toplam ihracat ise 2.5 milyar dolara yaklaştı. Balık üretiminde büyük aşama kaydeden Türkiye, özellikle çipura ve levrekte ihracatında geçen yıl yüzde 29 büyüdü. 2014'te çipurada 177 milyon dolarlık ihracatın yüzde 60'ı, levrekte ise 240 milyon dolarlık ihracatın yüzde 75'i AB'ye yapıldı. En fazla ihracat yapılan 10 ülke dikkate alındığında da yine AB ülkeleri ilk sıralarda. Bunlar arasında yer alan İspanya'ya geçen yıl 19 milyon dolarlık 3 bin 472 kilo çipura, 15 milyon dolarlık 2 bin 600 kilo levrek ihracatı gerçekleşti. Sagun, "Bu soruşturmalar ve sektöre konulacak ek ithalat vergileri su ürünleri ihracatımızı AB ülkelerinde 10 milyonlarca dolar seviyesinde azaltabilir. İhracatın yanı sıra imaj kaybına da uğrayabiliriz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkta 417 milyon dolarlık soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN