Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK enerjimizi vuruyor

Türkiye'nin enerji koridoru ve merkezi olma projesini hedef alan bölücü terör örgütü PKK'nın boru hatlarına saldırılarının faturası netleşiyor. Sadece son bir haftadaki 3 saldırının bedeli yaklaşık 15 milyon TL'yi buldu

Giriş Tarihi: 5.8.2015
PKK enerjimizi vuruyor
Asker, polis ve sivil vatandaşlara pusu kuran bölücü terör örgütü PKK, Türkiye'nin enerji nakil hatlarından kaynaklanan stratejik konumunu, istikrar ve kalkınmasını da hedef almaya başladı. Art arda İran-Türkiye, Irak-Türkiye ve Bakü-Tiflis-Erzurum'dan doğalgaz ve petrol taşıyan boru hatlarına saldırılar düzenlendi. Enerji Bakanlığı'nın aldığı tedbirler nedeniyle, saldırıların petrol tedariki ve tüketimine çok fazla etkisi olmadı. Ancak edinilen bilgilere göre, sadece 3 saldırıda boşa akıp giden doğalgaz ve petrol miktarı ile boru hatlarına verilen maddi zararının toplamı yaklaşık 5.5.5 milyon doları (15 milyon TL) buldu. Enerji mühendisleri tarafından yapılan hesaplamalar tamiratın gerçekleştirilmesinin ardından net olarak ifade edilebilecek.

HEDEF BÜYÜK PROJELER

Doğusunda enerji kaynakları açısından ihracatçı, batısında ise ithalatçı ülkelerle çevrili konumdaki Türkiye, büyüyen ekonomisi, dinamik bir enerji pazarı ve jeostratejik konumu itibarıyla 'Doğu-Batı/Kuzey-Güney Enerji' güzergâhlarının kesişim noktasında yer alıyor. Türkiye'nin hem enerji koridoru haline gelmesi hem de bölgenin enerji merkezi olma yolunda ilerlemesi boru hatlarını terör örgütünün hedefi haline getiriyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı, Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi, Rusya- Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, İran- Türkiye Doğalgaz Boru Hattı gibi birçok uluslararası proje Türkiye'den geçiyor. Yetkililer, "Sadece enerjiyle ilgili boru hatları değil, bunları korumakla görevli kişiler de hedef alınıyor" diyor.

NİŞANTAŞI'NDAKİNİ DE ETKİLİYOR
Bölücü terör örgütünün şu ana kadar Silopi elektrik iletim hattı, İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı, Mardin'deki trafo merkezi ve Çukurca elektrik hattına yaptığı saldırılarla o bölgede yaşayan vatandaşların en temel ihtiyaçlarını engellemek istediğini ifade eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti: "Bu menfur saldırılardan, en fazla bölgedeki kardeşlerimiz zarar görüyor. Bu kez, Erzurum'dan ülkemizin batısına doğalgazı taşıyan Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nı hedef aldılar. Bunlar, ellerinden gelse, sadece Çukurca'da yasayan kardeşlerimizi değil, Nişantaşı'ndaki vatandaşlarımızı da elektriksiz ve doğalgazsız bırakma derdindeler."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK enerjimizi vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN