Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyondan fazlası

Ziraat, kârlılıkta en yakın rakibiyle farkı % 50 artırdı. İlk yarıda 2.4 milyar TL kâr açıklayan banka, aktif büyüklük, mevduat, şube sayısından sonra özkaynakta da açık ara lider oldu

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Şampiyondan fazlası
Ziraat Bankası beş kalemde sektör liderliğiyle 'Bir bankadan daha fazlası' sloganını taçlandırdı. İlk altı ayda net kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artırarak 2 milyar 429 milyon liraya çıkaran banka, en yakın rakibiyle arayı da açtı. Banka, aktif büyüklük, mevduat, şube sayısı ve özkaynakta sektörün lideri oldu. Dün açıklanan ilk yarı bilançosuna göre, haziran sonu itibarıyla son bir yılda aktif yüzde 24 artarak 282.5 milyar liraya çıktı. Kredi hacmi yüzde 35 artarak 168.3 milyar liraya, mevduat ise yüzde 18 yükselerek 171.2 milyar liraya ulaştı. Bankanın özkaynakları da 29.7 milyar lira oldu. Böylece, banka bu alanda da ilk sıraya yükseldi. Mevduatın krediye dönüşüm oranını yüzde 85.7'den, 98.3'e çıkaran Ziraat Bankası'nın takipteki kredi oranı yüzde 2'den 1.7'ye geriledi.

HERKESİN BANKASI

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Yeni iş modelimizin de katkısıyla ana vizyonumuz olan tarım ve diğer sektörlere finansal çözümler sunmak konusunda etkinliğimizi artırarak herkesin bankası olma stratejimizi sürdürüyoruz. Finansal hizmet çeşitliliğimizi artırıyoruz" dedi. Yılın ilk yarısında faaliyete geçen Ziraat Katılım Bankası'nın sektörü de büyüteceğine dikkat çeken Aydın, yurtiçinde 53 yeni şube açtıklarını ifade etti. Yurtdışı ağılarını da geliştirdiklerine değinen Aydın, "Bu yıl Priştine şubesini açarak yurtdışında hizmet verdiğimiz ülkelere Kosova'yı da ekledik. Azerbaycan ve Karadağ Cumhuriyeti'nde banka kurma çalışmalarımızı tamamlayarak faaliyete başladık. Gayrimenkul yatırım ortaklığı ve faktoring konusunda iştirak kurma çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu. Aydın, yurtiçinde bin 734 şubeye, yurtdışında ise 17 ülkede 87 hizmet noktasına ulaştıklarının altını çizdi.

REEL SEKTÖRE TAM DESTEK

Hüseyin Aydın Ziraat Bankası'nın, bilançosunun yaklaşık yüzde 60'ının kredilerden oluştuğunu, bireysel müşterilerin konut ve ihtiyaç gibi finansal ihtiyaçlarını da etkin şekilde karşıladıklarını belirtti. Ağırlıklı olarak reel sektörün finansman ihtiyaçlarına cevap veren bir iş modelini uyguladıklarını anlatan Aydın, bu doğrultuda menkul kıymet portföyünün bilanço payındaki azalışının devam ettiğini vurguladı. Hüseyin Aydın, gayri nakdi krediler dahil toplam kredi hacminin 217 milyar lirayı aştığını kaydetti. Kredilerde büyürken kredi kalitesini de iyileştirmeye devam ettiklerine dikkat çeken Aydın, "Takipteki kredilerimizi satamıyoruz. Buna rağmen takipteki kredilerimizin oranı yüzde 1.7 ile sektör ortalamasının oldukça altında" açıklamasında bulundu. Nisanda vadesi gelen sendikasyon kredisini yaklaşık yüzde 40 artışla yenileyerek 1.1 milyar dolara çıkardıklarına değinen Aydın, "Dış ticaretin finansmanındaki etkinliğimiz artırıldı" dedi.

Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın bir finans grubu disiplini içinde iş modelini önümüzdeki yıllarda da yeni bankacılığa örnek teşkil edecek şekilde geliştirmeyi sürdüreceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyondan fazlası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN