Hal'den kasayla alışveriş dönemi

Meyve ve sebze fiyatları markette düşmeyince vatandaş Hal'den alışverişe mecbur kaldı. Tüketici kasayla aldığı gıdayı komşusuyla paylaşıp ucuza getiriyor

Giriş Tarihi: 7.8.2015
Hal'den kasayla alışveriş dönemi
Yıl başından bu yana fiyatları düşmeyen sebze ve meyvedeki sıkıntı halkı yeni formüller bulmaya itiyor. Don etkisiyle ziyan olan, stokçuların fırsatçılığından sonra bu kez de aşırı sıcaklardan dolayı tarlada kalan sebze ve meyve fiyatları bir türlü düşmeyince halk da çareyi Hal'lerden kasalarla alışveriş yapmakta buldu. Hal'den toptan alışveriş yapan tüketici daha sonra bunu komşularıyla paylaşıp gıdayı ucuza getiriyor.

HAL'DE FİYAT YARI YARIYA
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu Başkanı Burhan Er, "Market raflarında 5 lira olan domates Hal'lerde 2.5 lira olunca vatandaş da buralardan kasalarla ürün alıp aralarında bölüşme yoluna gidiyor" dedi. Normalde vergi mükellefi olmayanların Hal'lerden perakende alım ya da satım yapmasının yasak olduğunu dile getiren Er, "Ancak vatandaş gelip almak isteyince satıyoruz. Bırakın halk da istediği gibi alışveriş yapsın. Vatandaş neden bir kasa domates ya da 10 kilo fasulye alamasın ki... En azından Hal'lerden perakende alışveriş yapmanın önü açılısın vatandaş ucuz sebzemeyve yesin" diye konuştu.

YÜZDE 300 FARK VAR

Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan ise şunları söyledi: "Burada meyve ve sebze fiyatları söylendiği gibi yüksek değil. Hal'deki ile marketteki fiyatlar arasında yüzde 300'lere varan farklar var. Durum böyle olunca vatandaş sabahtan Hal'e gelip 1-3 kasa toptan alışveriş yapıyor. Kendinizi market fiyatlarına mahkum etmeyin. Gelin Hal'den alın. Biz de her türlü satışı yapacağız."

KAYITDIŞI DA FİYATLARI YÜKSELTTİ
Aşırı sıcakların yanında üreticiden kayıtdışı ürün alan tüccarların da fiyatı yükselttiğini dile getiren Burhan Er, "Hal'lerden ürün alımı şartı ortadan kalkınca marketler üreticiden direkt ürünü alıp kendi kafalarına göre fiyat koymaya başladı. Bunun yanında kayıtdışı ticaret yapan tüccarlar da el altından satış yapınca piyasada arz sıkıntısı olan ürünlerde fiyat artışı kaçınılmaz oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hal'den kasayla alışveriş dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN