Türkiye'nin en iyi haber sitesi

- - ile elinizin altında

Giriş Tarihi: 7.8.2015 10:42
SGK - SSK - Bağkur E-devlet ile elinizin altında

- - - Emekli sandığı prim, borç, hizmet dökümü sorgulama ve daha fazlası bu haberde...

E devlet girişi yaparak sigorta hizmetlerine erişebilirsiniz. E devlet 4A hizmet dökümü ve SSK gün sorgulama işlem detayları için SSK sorgulama haberimizi inceleyebilirsiniz.

Online olarak devlet ile ilgili hizmetlerin alınabildiği devlet kapısı sayesinde pek çok işlem eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. İnsanların kurumlara gitmesine gerek kalmadan internet üzerinden yaptıkları işlemler sonrasında hem sorgulama yaparak bilgi alma hem de belge temin etme gibi işlemleri yapması mümkündür. Bu bakımdan e devlet girişi yapılarak SSK gün sorgulama hizmetlerine erişilmesi yeterli olmaktadır. Herhangi bir ücret vermenize gerek kalmadığı e devlet girişi kolay bir şekilde yapıldığı gibi ilk defa portala giriş yapacak olan kullanıcıların şifre alması gerekmektedir.

Teknoloji çağında kamu kurumlarının aktif olarak kullandığı internette devlet kurumu hizmetlerini tek bir çatı altında bir araya getirebilmek amacı ile geliştirilen ve 2008 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Başbakanlık adına hizmete açılan sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hizmetleri de bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online hizmetleri aracılığı ile sigorta mükellefleri sorgulama işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden kolay ve pratik bir şekilde erişim sağlanabiliyor. E-Devlet sisteminde sigorta sorgulamaları işlemlerinin yapılabilmesi ve diğer hizmetlerden yararlanılabilmesi için vatandaşların, sisteme giriş yapmaları gerekiyor. E-Devlet sisteminin ana sayfasında bulunan sisteme giriş ekranından 4 farklı yöntemden birisini kullanarak sisteme giriş yapabilmek mümkündür.

E-Devlet sisteminin sisteme giriş ekranında sigorta mükellefleri 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden birisini kullanarak, sisteme giriş yapabiliyor. Sistem içerisinde sigorta mükellefleri SGK sorgulama işlemlerini 7 gün 24 sat mesai saati koşulu, hafta sonu veya resmi tatil gibi hususlar olmadan yaparak, sigortalarının en güncel ayrıntılarına kolay bir şekilde erişim sağlayabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu neden ile de sigorta mükellefleri tarafından dijital platform üzerinde yer alan bu online hizmetler oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Dijital platform üzerindeki e-Devlet SGK sorgulama işlemlerinde ana sayfadaki e-hizmetler menüsünde yer alan alfabetik sıralamalı kamu kurumu listeleri içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmetleri listesine ulaşıyor.

Sigorta mükellefleri SSK sorgulama işlemlerini pratik bir şekilde yapabilmek için bağlı bulundukları sigorta koluna göre uygulama listesi içerisinde hizmet bilgisi seçimini yapmaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında yer alan SSK, ve Emekli Sandığı gibi farklı sigorta kollarına yönelik olarak e-Devlet sisteminde 4A, 4B ve 4C olarak ayrılan uygulamalar içerisinde SSK sigorta sorgulama işlemleri 4A listesinde bulunan 4A hizmet bilgisi seçeneği ile yapılabiliyor. Böylelikle en güncel sigorta bilgilerinin tüm ayrıntılarına pratik bir şekilde erişim sağlayabilme fırsatına sahip olunabiliyor. Bu sigorta sorgulama işlemlerini pratik bir biçimde e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiren sigorta mükellefleri SSK sicil numarası, SSK işe ile ilk giriş, SSK prim ödeme gün sayısı, hizmet süresi, dönem bazında prim ödemeleri, toplam kazanç, müstahaklık durumu ve diğer tüm sigorta bilgilerinin en güncel ayrıntılarına erişim sağlayabilme fırsatına sahip olunuyor. Bu sebeple de hem E-SGM uygulaması hem de e-Devlet sistemi sigorta sorgulamalarında vatandaş tarafından sıklıkla kullanılan birer kamu hizmetidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK - SSK - Bağkur E-devlet ile elinizin altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN