Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7.5'lik İstanbul depreminin tahmini hasarı 120 milyar $

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, İstanbul merkezli 7.5 büyüklüğündeki olası bir depremin sigorta şirketlerine maliyetinin 25-30 milyar dolar olacağını ifade etti

Giriş Tarihi: 14.8.2015
7.5'lik İstanbul depreminin tahmini hasarı 120 milyar $
1999'da gerçekleşen Marmara Depremi, GSYH'nin yüzde 7.4'üne denk gelen 20 milyar dolarlık bir ekonomik hasara yol açtı. Reasürans şirketi Swiss Re'nin raporuna göre, 2050 yılına kadar gerçekleşme riski yüzde 50 olarak belirtilen İstanbul merkezli 7.5 büyüklüğünde bir depremin 90-120 milyar dolarlık bir hasara neden olacağı tahmin ediliyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur, Swiss Re tarafından gerçekleştirilen çalışmaların, İstanbul merkezli 7.5 büyüklüğünde olası bir depremin GSYH'nin %11-%15'i oranında bir hasara yol açacağını gösterdiğini belirtti. Uğur Gülen, bu yüksek oranın Türkiye ekonomisi üzerinde çok ciddi bir etki yaratacağını söyledi. Gülen, olası İstanbul depreminin yaratacağı hasarın 25-30 milyar dolarını sigorta sektörünün karşılayacağını ifade etti.

MARMARA DEPREMİ'NDE HASARIN % 5'İ SİGORTALIYDI
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, "Marmara Depremi bize çok şey öğretti. O dönemde sigortalılık oranının düşük olması nedeniyle meydana gelen 20 milyar dolarlık hasarın sadece yüzde 5'i sigorta şirketleri tarafından karşılanabildi. Bugün ise zorunlu hale getirilmesiyle penetrasyonu artmaya başlayan, elektrik, su, doğalgaz aboneliklerinde ve tapu işlemlerinde aranmasıyla ivme kazanan DASK'ta yaklaşık 10-12 milyar liralık güvence birikimi sağlandı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7.5'lik İstanbul depreminin tahmini hasarı 120 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN