'in artırımı beklentisi sürüyor!

Giriş Tarihi: 14.8.2015 11:03 Güncelleme Tarihi: 14.8.2015 11:07
Fed'in faiz artırımı beklentisi sürüyor!

Ekonomistler, 'deki sürpriz devalüasyona rağmen 'in Eylül ayında artıracağına ilişkin beklentilerini koruyor.

Ekonomistler, uluslararası görünüme ilişkin belirsizliği artıran 'in sürpriz devalüasyonuna rağmen, 'in Eylül ayında aartırımına gideceğine ilişkin projeksiyolarını koruyor.

Bloomberg'in 7 - 12 Ağustos döneminde düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 77'si, temel politika faizinin Eylül ayındaki toplantıda, 2006'dan bu yana ilk kez artırılacağı beklentisine sahip. Bu oran Temmuz ayındaki ankette yüzde 76 seviyesindeydi. Tüm katılımcılara, yuan haberlerinin ardından tahminlerini revize etme fırsatı verildi.

Ankete katılanların yüzde 11'i Aralık ayında faiz artırımına gidileceği öngörüsünde bulunurken, yüzde 8'lik bir kısım, toplantı sonrası basın toplantısının yapılmayacağı Ekim ayında bir artırım bekliyor.

Aralarında Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın da bulunduğu bazı Fed yetkilileri son dönemde yaptıkları açıklamalarda ekonominin toparlanma gücüne olan güvenlerini ifade ettiler. New York Fed Başkanı William C. Dudley ise, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "yakın gelecekte" bir faiz artırımı için umutlu olduğunu belirtti.

ABD'de işgücü piyasası, Temmuz ayında tarım dışı istihdamın 215,000 ile yılbaşından bu yana aylık ortalama artış olan 211,000'in üzerinde artması ile birlikte iyileşmesini devam ettirdi. Ancak ücretler ve verimlilik bu tablonun gerisinde kalırken, Çin'deki yavaşlama uluslararası görünümün kötüleşmesine neden oldu.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities LLC ekonomisti Sam Bullard, "Halen oldukça temkinliyiz, ancak büyümenin Eylül ayındaki toplantıda, Fed'in kısa vadeli faizi normalleştrmeye başlamasına yetecek denli güçlü olmasını bekliyoruz," dedi ve "Bunun kılpayı olacağını itiraf etmeliyim" şeklinde görüş bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'in faiz artırımı beklentisi sürüyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN