Nihat Zeybekci: Endişeye gerek yok

Ekonomi Bakanı Zeybekci, rekorlar kıran dolarla ilgili olarak "Kur seviyeleri nedeniyle endişe duymayı gerektirecek bir durum yok. Müdahale etmemek lazım, piyasa dengesini bulacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 17.8.2015 16:57 Güncelleme Tarihi: 17.8.2015 16:59
Nihat Zeybekci: Endişeye gerek yok
, art arda rekorlar kıran dolarla ilgili konuştu. Zeybekci, Türkiye-Irak İş Konseyi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Türkiye'nin toplam borç yapısına baktığımızda, kur seviyeleri nedeniyle endişe duymayı gerektirecek bir durum yok. Müdahale etmemek lazım, piyasa dengesini bulacaktır."

'MB'DEN BEKLENTİMİZ YOK'

Zeybekci, yarınki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde faizle ilgili de değerlendirme yaptı. Bakan Zeybekci, "Faizlerin bol ve ucuz kaynaklara ulaşmak için şu anki seviyelerden daha aşağı olması gerek. ama Merkez Bankası'nın eli birkaç ay öncesine göre daha güçlü değil, o nedenle böyle bir beklentimiz yok" dedi.

Çin'deki devalüasyona da değinen Zeybekçi şöyle konuştu: "Çin'in yuanda devalüasyona gitmesi Türk ürünleri için dezavantaj demek ama Çin ile mücadele yerine işbirliği fırsatlarını bulmamız gerek. Çin ile ortak projeler üretme konusunda başlıklarımız var, Türkiye'de ortak bölge kurmak gibi başlıklarımız var."

Ekonomi Bakanı Zeybekci, tablet ve cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi ve telafi edici vergi uygulamasının asla olmayacağını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nihat Zeybekci: Endişeye gerek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN