İhracatçı 3. çeyrekten umutlu

Giriş Tarihi: 19.8.2015
İhracatçı 3. çeyrekten umutlu

TİM 3'üncü çeyrek beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Pozitif eğilim gösteren ihracatçı, bu sürede 65 bin yeni istihdam öngörürken, firmaların yüzde 72.8'i de ihracatlarının artacağını belirtti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2'inci çeyrek gerçekleşme ve 3'üncü çeyrek beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. TİM'in, tüm sektörleri temsil eden 504 firmanın üst düzey yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre pozitif eğilim gösteren ihracatçı, 3'üncü çeyrekte 65 bin yeni istihdam öngörüyor. 3'üncü çeyrekte yeni ihracatçıların girmeyi planlanladığı ilk 5 ülke ise Rusya, Amerika, Almanya, Çin ve İran olarak belirtiliyor.

EĞİLİM POZİTİF YÖNDE

Ankete göre ihracatta pozitif eğilim gösteren ihracatçı, yılın 3'üncü çeyreğinde firmaların yüzde 72.8'inin ihracatlarının artacağı veya aynı kalacağını tahmin ediyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta 3'üncü çeyrek için genel eğilimin pozitif olduğuna dikkat çekerek, "Üretimde denge beklentisi yüzde 14.3 ile pozitif düzeyde seyrediyor. 3'üncü çeyrekteki ihracat beklentisinde denge yüzde 10.9 ile yine pozitif bölgede olmayı sürdürüyor. Kapasite kullanım oranları dengesi de pozitif alanda devam ediyor" dedi. Büyükekşi ayrıca ihracatçının 2015 sonu enflasyon tahmini yüzde 7.25, yıl sonu büyüme beklentileri ise yüzde 3 olduğunu kaydetti. İhracatçının 2023 hedefi için başlattıkları inovasyon ruhunu benimsediğini belirten Büyükekşi, bunun eğilim anketinde de görüldüğünü söyledi. Ankete göre ihracatçının yeni büyüme modelinde inovasyon vurgusu yaptığı vurgulayan Büyükekşi, şöyle devam etti: "Büyüme modeliyle ilgili olarak yüzde 65 oranla 'İnovasyonu merkeze alan, katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji rekabetine göre kurgulanmış büyüme modeli' tercih ediliyor. Yüzde 63 ile 'Ar- Ge merkezi sayısının ve yatırımlarının artırılması' sonucu çıktı. Ayrıca sanayi ve ihracatın gelişimi için öncelikler arasında maliyetlerin düşürülmesi yüzde 52 ile en önemli beklentiler arasında yer alıyor." Büyükekşi, "Dolar/TL'nin 3 lira olması rekabetçi midir sizce?" şeklindeki bir soruyu, "O günkü şartlara bağlı. Burada önemli olan girdi maliyetleri. Eğer girdi maliyetlerimiz aynı şekilde yükselirse o zaman 3 lira rekabetçi olur" şeklinde yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçı 3. çeyrekten umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN