Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilosu 10 kuruşa düşünce tonlarca tarlada kaldı

Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Medetli köyündeki birçok üreticisi çiftçi, toplama maliyeti satış maliyetini aştığı için artık tarlasındaki karpuzu toplamıyor. Tonlarca karpuz tarlada çürümeye terk edildi.

Giriş Tarihi: 21.8.2015 11:13
Kilosu 10 kuruşa düşünce tonlarca karpuz tarlada kaldı
Bu yıl eken çiftçiler, düşük fiyat karşısındaki yüksek maliyet yüzünden iflas bayrağını çekti. Bir ay öncesine kadar kilosu 10 ile 15 kuruş olan karpuz fiyatının daha da düşmesi çiftçinin boynunu büktü. Birçok köylü, ektikleri ürünlerden kar edememelerinin yanı sıra artık ürünün toplanmasının bile zararlarını arttırması üzerine karpuzlarını toplamaya son verdi.

Tarladaki mahsulü toplam maliyetinin satış fiyatını geçtiğini belirten karpuz üreticileri, bir kamyon dolusu karpuzu 250 TL'ye verdiklerini anlatarak, "Sezon başından beri karpuz fiyatları çok düşüktü. Zaman ilerledikçe bazı bölgelerden yeni ürünlerin piyasaya sunulması karpuz fiyatlarını daha da düşürdü. Kilosu 10 kuruşun altına bile düştü. Bunu üretmek kadar toplamak da maliyetli. Hal böyle olunca karpuzlar tarlada çürümeyi bekliyor. Çünkü bunu toplamak için harcayacağımız parayı satıştan karşılayamıyoruz. Seneye bu bölgede karpuz eken olmaz" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilosu 10 kuruşa düşünce tonlarca karpuz tarlada kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN