Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler, Alman enerji şirketi Solarion'u aldı

Türk yatırımcılar, dünyanın en ince ve en esnek güneş paneli üreticisi olan Alman Solarion AG'yi satın aldı

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Türkler, Alman enerji şirketi Solarion'u aldı
Yabancı devler Türkiye'de şirket avına çıkarken, Türk KOBİ'leri de yurtdışında zorda olan firmaları satın almaya başladı. Dünyanın en ince ve en esnek güneş paneli üreticisi olan Alman enerji şirketi Solarion AG, Türkler tarafından satın alındı. İki kez iflasın eşiğine gelen Alman enerji şirketi Solarion'u İzmir merkezi Nuh Group'un CEO'su Can Nuhoğlu'nun başında bulunduğu Türk yatırımcıların aldığı öğrenildi. Türk yatırımcıların kurduğu OC3 Enerji A.Ş. adlı firmaya ait Almanya'da kurulu OC3 AG, bu satın almayla en önemli yatırımlarından birini yapmış oldu.

TESİSLERİ 60 MİLYON EURO
1990'da kurulan Solarion'un Almanya'nın Leipzig ve Dresden kentinde iki tesisi bulunuyor. Şirketin üretim kapasitesi yıllık 20 MW'ın üzerinde. 60'ın üzerinde patenti olan firmanın sadece makine parkı 60 milyon eurodan fazla. OC3 AG'nin ana hissedarlığının yanı sıra genel müdürlüğü görevini yürüttüğü Nuh Group ise yalıtımdan kimyaya, telekomdan inşaat sektörüne kadar birçok alanda üretim yapıyor.

İLKLERİN ŞİRKETİ
Nuh Group, Türkiye'de ilk poliüretanı üreten Nuhpol, TPO membranı üreten Multiplan ile Türkiye'deki yıllık boyalı sac arzının yaklaşık yüzde 10'unu kullanarak sandwich panel üreten Nuh Panel'i bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca grubun iştirakleri arasında Nuhcontainer, Norus, Mobilon Telekom da yer alıyor. 90 milyon doların üzerinde ciro yapan Nuh Group, aralarında Irak, Suriye, Azerbaycan, Kazakistan, İran, Almanya, Fransa, Kamerun, Rusya, Libya, Bulgaristan, Romanya, ABD, İngiltere, Kolombiya'nın da olduğu 4 kıtada 35 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler, Alman enerji şirketi Solarion'u aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN