Arsaya bina değil domates dikecek

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Arsaya bina değil domates dikecek

Gayrimenkulden sonra tarım sektörüne de el atan Cihan İnşaat, topraksız tarım yöntemiyle domates üretecek. 21 milyon euroluk yatırım yapan firmanın ilk yıl hedefi ise bin 800 ton domates üretmek

Cihan İnşaat, konuttan sonra rotasını tarım sektörüne kırdı. Bahçekent'te hayata geçirdiği Avrupark Bahçekent projesinin yapımına ve satışına devam eden kuruluş, tarım sektöründe de 21 milyon euroluk yatırıma hazırlanıyor. Cihan İnşaat'a bağlı Birlik Ziraat İşletmesi tarafından yapılacak olan yatırım Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Hasanköy'de gerçekleştirilecek. Yatırım hakkında bilgi veren Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, "Burada topraksız tarım yöntemiyle domates üreteceğiz. Ürettiğimiz domatesleri hem iç piyasaya sunacağız hem de ihraç edeceğiz" dedi. Bunun için ilk etapta 7 milyon euroluk yatırımla 37 bin metrekare kapalı alanda cam sera kuracaklarını belirten Pala, "Yeterli su ve arazinin sağlanması durumunda cam seranın büyüklüğü 5 yıl içerisinde 200 dönüme çıkacak. Arazinin tamamını cam sera ile kapladığımız da yaklaşık 21 milyon euroluk yatırım gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

3.5 kilometrelik boru hattı

Hamamboğazı termal tesislerinden de sıcak su temin edileceğini ifade eden Pala, "Sıcak suyun seralara ulaşması için yaklaşık 3.5 kilometre boru hattı döşeyeceğiz. Şu anda yatırım için çalışmalara başladık. İlk dikimlerimizi 2016 Ocak ayında yaparak mart ayında ilk ürünleri almak istiyoruz. İlk yıl için hedefimiz bin 800 ton domates üretmek. 5 yıllık yatırımın ardından da 200 dönüm alanda yıllık 9 bin ton domates üretimi gerçekleştireceğiz" dedi.

Enerji rüzgardan gelecek

Uşak'a yaptıkları tarım yatırımıyla bölge halkına da istihdam sağlayacaklarını belirten Ertuğrul Yavuz Pala, "İlk etapta 40-50 kişiyi işe alacağız. Bu sayı zamanla artacak. Çalışanlarımızı yöre halkından temin edeceğiz. Ayrıca gerekli izinlerimizi aldığımızda cam seranın enerjisini sağlamak amacıyla rüzgar enerjisi yatırımı da gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arsaya bina değil domates dikecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN