Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiyatlar uçunca altın günleri bitti

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Fiyatlar uçunca altın günleri bitti

Hızla yükselen altın fiyatları, 'altın günü' düzenleyen ev hanımlarını da etkiledi. Altın piyasası uzmanı İslam Memiş, "Altın günleri tarihe karışacak. 1 ay önce 155 TL olan çeyrek, bugün 180'e çıktı" dedi

Yılbaşından bu yana yükselen doların etkisiyle yurt içinde artan çeyrek altın fiyatları, altın borcu olan ve düğün yapacakların yanı sıra 'altın günü' düzenleyen kadınları da etkiledi. Altın günü için genellikle tercih edilen çeyrek fiyatlarının dünya ve iç piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak her ay değişmesi kadınların arasını açtı. Yılbaşında 148 lira olan çeyrek ziynetin satış fiyatı, cuma günü 178 liraya kadar yükseldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının son 4 yılın zirvesini gördüğünü anımsattı. Haziran'da 155 lira civarında seyreden çeyrek altın fiyatının şu anda 180 liraya kadar çıktığı bilgisini veren Memiş, "Bu altın günleri artık bana göre tarihe karışacak. Çünkü 1 ay önce 155 liraya alınan çeyrek, bugün 180 lira çıktı. Bu da altın günü yapan kadınlar arasında anlaşmazlığa neden oluyor" dedi.

YENİ MODA '200 TL GÜNLERİ'

Kadın müşterileri ile sohbetlerinde "altın günlerini" sorduğunu aktaran Memiş, "Kadınlar 'Artık biz altın gününü bitirdik' diyorlar. Neden diye sorduğumuzda; 'Ben geçen ay çeyreği 155 liraya aldım, şimdi 180 lira. Haksızlık oluyor ve bazılarımıza sıra gelince zarar ediyorlar. Bu da anlaşmazlığa neden oluyor' yanıtını alıyoruz" şeklinde konuştu. Bu nedenle bir çok kadının "altın gününü" iptal ettiğini ve Türk Lirası'na döndüğünü vurgulayan Memiş, kadınların çoğunun artık 200 liralık "TL günü" yaptığını dile getirdi.

İslam Memiş, "Altın günü yapan bir kadın bundan 1 ay önce Cumhuriyet altını aldığında 635 lira ödüyordu, bugün ise 730 liraya alınıyor. Yani arada 95 liralık fark var. Bu kadınlar da 500 liralık 'TL gününe' geçmiş olabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyatlar uçunca altın günleri bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN