Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sı yine çakıldı

Asya'da dün Çin'in k büyümesine yönelik endişeler nedeniyle yaşanan sert düşüş, bugün de devam etti. Şanghay Borsası, yüzde 7,6 düşüşle kapandı. Bu Aralık 2014'ten bu yanaki en büyük düşüş olarak gösterildi. İçerde ise bugün yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınma eğilimlerinin az da olsa düşüş göstermesiyle dolar/TL güne düşüşle başladı. Dün TL karşısında 3,40 seviyesinin üzerini gören Euro da Euro'nun küresel çapta hafif gerilemesinin etkisiyle bugün daha sakin. Borsa ise, dünkü sert satışlara tepki olarak bugün artışla başladı. Endeks güne yüzde 1,3 artıda başladı.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 10:41 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 11:58
Asya borsası yine çakıldı
larında sert düşüş bugün de devam ederken, Güney Kore'de Kospi endeksi pozitif yönde ayrıştı.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi, aşağı yönlü seyrine bugün de devam etti ve düşüşünü 4'üncü güne taşıdı. Bugün, 3.000 puanın altına inerek son 8 ayın en düşük seviyesini gören endeks, günü yüzde 7,8 düşüşle kapandı.

Dolar/yen paritesinin dün 116,2 ile 16 Ocak'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilemesi sonrasında Nikkei endeksi günü sert düşüşle tamamlamıştı. Yendeki güçlenmenin başta teknoloji şirketleri olmak üzere ihracatçı şirket hisselerine yarattığı baskıyla Nikkei endeksindeki düşüş bugün de devam etti.

Endeks, yaklaşık 6,5 ayın en düşük seviyelerini görmesi sonrasında günü yüzde 3,97'lik azalışla 17.806,70 puandan tamamladı. Dolar/yen paritesi ise yüzde 0,6 yükselişle 119,093 seviyelerinden işlem görüyor.

Güney Kore'de Kospi endeksi, yüzde 0,9 yükselişle günü 1.846,63 puandan sonlandırdı.

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 1,18 azalışla 25.436,80 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi ise yüzde 1,22 kayıpla 20.992,47 puanda seyrediyor.

KUR GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI AMA...
Sert satış baskısı ardından kur güne düşüşle başladı, PPK özetleri ve dış veriler takip edilecek.

Euro ise yüzde 0.7 değer kaybıyla 1.1537 dolardan işlem gördü. Dün 1.1715 dolar seviyelerine kadar yükselen euro yedi ayın en yüksek seviyesini gerçekleştirmişti.
Geçen hafta tarihi zirve olan 3 seviyesini test eden, ardından 2.90'a doğru gerileyen dolar/TL haftayı 2.92'nin hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL dün küresel piyasalardaki sert dalgalanmayla 2.98'i aştıktan günü 2.96 civarında tamamladı.

Kur bu sabah ise 08.52'de 2.9300/2.9350 sepet bazında TL ise aynı saatte 3.1600/3.1660 seviyesindeydi.

Euro, TL karşısında 3,40 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Euro, Türk Lirası karşısında gece 00.01'de uluslararası piyasalarda en yüksek 3,4193 seviyesini gördü.

BORSA ARTIDA BAŞLADI

Borsa İstanbul güne dünkü sert düşüşe karşı tepki alımlarının etkisiyle artıda başladı.
Endeks, yüzde 1,3 primle 72 bin 312 puan seviyesinden işlem görüyor.

İSPANYA'DAN DEV ZARAR


İspanya'da tüm ulusal gazetelerin manşetlerinde borsadaki kayıplar vardı.

Asya piyasalarından özellikle Çin'den gelen olumsuz haberler İspanyol borsası IBEX 35'nin çakılmasına sebep oldu. Günlük kaybın 29 milyar 426 milyon Euro'ya ulaştığı kaydedildi. Bunun son yılların en büyük düşüşü olduğu hatırlatıldı. IBEX 35'deki kayıp bir ara yüzde 7'nin üzerine çıkmasına rağmen günü yüzde 5.01 olarak gerçekleştirdi. Özellikle petrolde yaşanan ucuzlama enerji, demir çelik ve sanayi alanında borsada işlem gören şirketlerin sert kayıplarına yol açtı. 10 bin puan seviyesinin altına kadar gerileyen İspanyol borsasındaki bu oranın en son 2012 yılında yaşandığı hatırlatıldı. İspanyol borsasının son bir aydaki kaybın ise yüzde 13'ü aştığı açıklandı. İspanya'da yayınlanan gazetelerin başlıklarının hemen hemen hepsi borsada yaşanan krize yer verildi.


ÇİN'İN TÜRKİYE'YE ETKİSİ DAHA DÜŞÜK OLUR

Bankacılar Türkiye'nin Çin'e ihracatının nispeten düşük olması ve petrol/emtia fiyatlarındaki düşüşün birçok gelişmekte olan ülke aksine Türkiye'yi pozitif etkilemesinin son dönemde iç siyasi ve güvenlik endişeleriyle sert satış baskısı altında kalan TL'ye negatif etkisinin benzer ülkelere göre daha düşük olduğuna dikkat çektiler.
İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı ve ABD'nin 10 yıl aranın ardından faiz artışlarına hazırlandığı bir dönemde yaşanan siyasi belirsizlik TL'yi baskılayan ana unsur olmaya da devam ediyor.

Küresel piyasalarda dolar bugün yen karşısında yüzde 1 yükselerek yedi ayın en düşük seviyelerinden yeniden tırmanışa geçse de genel görünüm Çin'deki büyümenin yavaşlamasından dolayı hâlâ bulanık.

MERKEZ'İN FED'İ BEKLEMESİ ETKİLİ OLDU

Bankacılar TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası'nı (Fed) bekleyeceğine işaret etmesinin de etkisiyle kurdaki hareketlerin dalga boyunun son günlerde arttığına dikkat çekiyorlar.
Reuters'ta geçen hafta yer alan bir analizde siyasi belirsizliğin sürmesi, erken seçim sonucunun mevcut siyasi tabloyu değiştirmeyebileceği endişelerinin yanı sıra artan güvenlik kaygılarıyla liranın dolar karşısında rekor düşük seviyeleri görmesi ardından, faiz adımlarını ABD Merkez Bankası'na endeksleyen Merkez Bankası Fed'i beklemeden sert faiz artırımına gitmek zorunda kalabileceğine dikkat çekildi.

Bugün iç piyasada TCMB'nin geçen hafta kısa vadeli faiz oranlarını sabit bıraktığı toplantıya ilişkin özetler ile Ağustos ayı reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı takip edilecek.

BU VERİLER TAKİP EDİLECEK

Dış piyasalarda ise TSİ 11.00'de açıklanacak Ağustos ayı Almanya Ifo endeksi 17.00'da ise Temmuz ayı ABD yeni konut satışları, Ağustos ayı tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış yüzde 10.39 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.50 seviyesindeydi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanış yüzde 11.25 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.32 seviyesindeydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asya borsası yine çakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN