Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mal takasına dönüş

Belirsizlik ortamı ve jeopolitik risklere dövize hücum eden devlerin borç ertelemesi ve bankaların 3 puanlık faiz artışı da eklenince şirketler nakit sıkıntısını aşmak için 'barter'a yöneldi

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Mal takasına dönüş
7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan belirsizlik ortamı ve jeopolitik risklere dövize hücum eden devlerin borç ertelemesi ve bankaların üç puanı bulan faiz artışı da eklenince durma noktasına gelen piyasada şirketler çarkı döndürmek için yeni yöntemler buldu.

İMALATTA BARTER'LA ALIŞVERİŞ
Edinilen bilgilere göre, İkitelli ve İmes gibi on binlerce KOBİ'nin bulunduğu bölgelerdeki şirketler barter (mal takası) uygulamasıyla mal alışverişinde bulunuyor. Birçok barter şirketinin organize sanayi bölgelerinde özel ofisler açtığı öğrenildi. Barter uygulamasının en yoğun yaşandığı sektörler ise inşaat, turizm, sigorta, reklam, tekstil ve gıda. Nakit sıkıntısı çeken şirketler reklamdan hammaddeye, dekorasyondan mimarlık giderlerine kadar birçok kalemde ödemeyi barter üzerinden gerçekleştiriyor.

BANKALAR FAİZLERİ 3 PU AN ARTIRDI

SABAH'a konuşan KOBİ patronları piyasada nakit sıkıntısı olduğunu belirterek, "Son haftalarda bütün bankalardan kredi faizlerinin 3 puanın üzerinde artırıldığına dair yazılar gönderildi. Büyük şirketlerden alacak tahsilinde zorlanıyoruz" diyor.

İsmailGÜLLE
Gülle Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı

Barter çiçek bahçesi değil

Barter işlemlerinin sayısı artıyor ama bu konuda dikkatli davranmak gerek. Büyük ölçekli şirketlerin gerçekleştirdiği barter işlemlerinde alacağınıza karşılık borca da girebiliyorsunuz. 100 bin alacağınıza karşılık, barter şirketi size 200 bin TL'lik bir daire öneriyor

Hakan AKBAL Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı

Toptancılar da yapıyor

100'e yakın üyemiz var. Bir kısmı barter sistemine yöneldi. Örneğin pencere üreten bir firma, alacağını tahsil edemeyince diğer firmadan gıda ürünü aldı. Bu ürünleri de başka birine sattı.

Hüseyin Çetin Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı

Borca karşılık araba veren var

KOBİ'lerimiz kendi arasında da bu tarz işlemler yapabiliyor. Örneğin bir deri firmasının taban şirketine borcu var. Deri firması borcunu ödeyemiyor. Taban firmasının sahibine arabasını veriyor.

Zeki KIVANÇ / Adana Sanayi Odası Başkanı

İnşaatsektöründe yaygın kullanılıyor

Barter sistemi bizim bölgede genellikle inşaat sektöründe kullanılıyor. İnşaat yatırımı yapanlar hammaddeyi alıp borcu karşılığında daire veriyor. Demir ya da hazır beton alımlarında da bu yöntem devreye girebiliyor.

Enis SARGIN / Global Barter Operasyon Müdürü

Talep yüzde 30 arttı

Son bir ayda barter başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Barter sistemi en çok gayrimenkul ve inşaat malzemeleri sektörlerinde tercih ediliyor. Reklam, gıda ve araç kiralama alanında da barter uygulaması devreye girdi. Bu sistemde barter çeki kullanılıyor. Üzerinde yetki kodu kısmı var. Yetki kodu alındıktan sonra barterden alacak garanti oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mal takasına dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN