Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin kasasına 4 milyar euro

Devletin kasasına 4 milyar euroluk gelir getiren 4.5G ihalesi üç GSM operatörünün Türkiye'deki internet ve iletişim pazarına duyduğu güvenin kanıtı oldu. 13 yıllık lisans alan şirketler 1 Nisan'da hizmete başlayacak

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Devletin kasasına 4 milyar euro
Siyasi belirsizlik ve terör nedeniyle yatırımların durduğu algısının yaratılmaya çalışıldığı bu günlerde yapılan 4.5G ihalesi devletin kasasını doldurdu. İhaleyle Türkiye iletişimde çağ atlarken Hazine'ye 3 milyar 356 milyon euro para girecek. KDV dahil bedel 3 milyar 960 milyon euroya çıkacak. Gelen teklifler ihale öncesi belirlenen asgari değerin 1 milyar euro daha fazlası anlamına geliyor. İhale Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) onayına sunulacak.

13 YILLIK LİSANS ALDILAR

Dün Ankara'da yapılan ihale Turkcell, Vodafone ve Avea'nın kıran kırana mücadelesine sahne oldu. Netgsm ihaleye teklif vermeyerek, çekildi. 18 ayrı frekans için düzenlenen ihaleyi BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık yönetti. Yanık, frekansların 30 Nisan 2029'a kadar yetkilendirileceğini söyledi. Böylece operatörler 13 yıllık lisans almış oldu. Kapalı tekliflerden sonra sözlü tekliflerin alındığı ihalede en büyük rekabet bant genişliğinin farklı olduğu 1800, 2100 ve 2600 MHz frekanslarında gerçekleşti. İhalenin en değerli frekansı olarak görülen 2600 bandında kıyasıya bir mücadele yaşandı.

FREKANSLAR NE DEMEK?
İhalede en dikkat çeken frekanslar 800, 1800 ve 2600 frekanslarıydı. Kırsal kesimlere kadar hizmet verebilecek olan 800 bandında en kaliteli frekansları Vodafone, şehir merkezleri gibi daha yoğun noktalara hizmet verebilecek olan 2600'de en kaliteli frekansı da Turkcell kazandı. 2100 bandındaki her üç paket de Turkcell'in oldu. Türk Telekom Grubu da 900'de dezavantajlı durumdan çıktı. Ayrıca şirket temel 4G bantları olan 800 ve 1800'de de en iyi pozisyona ulaştı.

HEDEFİN 1.5 KATI KAZANÇ
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, ihale sonrasında yaptığı açıklamada ihale bedellerinin bugünkü kur rakamıyla 13.2 milyar lirayı aşkın bir değeri ifade ettiğine dikkat çekti. Sayan, hedeflenen asgari bedelin 1.5 katı civarında gelir elde edildiğini kaydetti. Bundan sonraki süreçte ihale komisyonunun karar tutanaklarını hazırlayacağını, bunu BTK üst kuruluna sunacaklarını anlatan Sayan, "Daha sonra işletmeciler imzaya çağrılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin kasasına 4 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN