Irak'la ikinci bahar

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Irak'la ikinci bahar

Türkiye'nin en büyük ihracat pazarlarından Irak'la ticarette yeni bir sayfa açılıyor. Ülkelerin İş Konseyleri'nin karşılıklı ziyaretleriyle ilk etapta Irak'tan alacağını tahsil edemeyen inşaatçıların sorunu çözülecek

Yeniden kurulan Türk- Irak İş Konseyi'nin hareket planı belirlendi. Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak'la aralık ayının ilk haftasından itibaren karşılıklı heyet ziyaretleri başlayacak. İlk etapta Irak'tan yüklü alacağı olan inşaatçılara yönelik ödemelerin tahsilâtı yapılacak. Ardından Irak-Türkiye Serbest Ticaret Bölgesi kurulacak. Son aşamada ise her iki ülke arasında fuar ve organizasyonlar artırılacak. Türk-Irak İş Konseyi Başkan Vekili Emin Taha, Irak ile yeni bir döneme girildiğini ve ticari ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi. Irak'ta reform niteliğinde adımların atıldığını ve bakanlık sayılarında yeni düzenlemelerin yapıldığı belirten Taha, "Birkaç ay içinde ülkede kabine değişecek. Bu süreçte Türkiye'de de yeni hükümet kurulacak. Böylece ticari ilişiklerimiz aralık ayından itibaren daha da güçlenecek" dedi. İki ülke arasında ticaretin gelişebilmesi için şimdiden çalışmalara başladıklarını vurgulayan Taha, "Firmalarla görüşmelere başladık. Beklenti ve taleplerini öğreniyoruz. En büyük sıkıntı inşaat sektörünün ülkeden alacaklarını tahsil edememesi. Öncelikle bu konuyu çözüme kavuşturmak istiyoruz. Konuyla ilgili Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Cafer Resul el-Hamadani ile görüştük. Bize Mart 2016'dan itibaren borçları ödenmeye başlayacaklarını ve yılsonuna kadar bitireceklerini söylediler" diye konuştu.

2016'da STB KURULACAK

2016'da Serbest Ticaret Bölgesi (STB) kurulacağı bilgisini de veren Emin Taha, "Bu bölgeyle iki ülke arasındaki tüm ürünler gümrükten muaf olacağı için ticaret şaha kalkacak" dedi. Ticari ilişkileri sürdürülebilir kılmak ve uzun vadeye yaymak amacıyla müşterek fuarların da hayata geçirileceğini vurgulayan Taha, bu konuda da görüşmelere başladıklarını kaydetti.

'TİCARETİMİZ İKİ YILDA YÜZDE 40 ARTAR'
Son 2-3 aydır bölgedeki terör olayları nedeniyle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin bir miktar sekteye uğradığını belirten Emin Taha, şunları anlattı: "Bölgede iki terör örgütü DAEŞ ve PKK ihracatımızda da gerilemeye neden oldu. Ancak temmuz ayında Irak'a yapılan ihracat 13 aylık düşüşten sonra ilk kez yükselerek yüzde 5.4'lük artış kaydetti. Bu yıl ihracat rakamları 10 milyar doları bulur. Seneye ise yüzde 20 artacağını düşünüyoruz." Bölgedeki terör olaylarının en geç iki yıl içinde son bulacağına inandığını aktaran Taha, bu süreç sonrası iki ülke arasındaki ihracatın da en az yüzde 40 artacağını sözlerine ekledi.

5 YIL SONRA 3'ÜNCÜ SIRAYA GERİLEDİ
Son 5 yıldır Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak'ta 2015'te bölgedeki terör olayları nedeniyle büyük kan kaybı yaşandı. Ülke ilk 7 aylık rakamlara göre 3'üncü sıraya geriledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'la ikinci bahar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN