Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farktan korkan sigortaya koştu

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Farktan korkan sigortaya koştu

Hastanelerde çıkan farkı ödememek için 'fark yok' sigortasına başvuran hastalar pazarı 1 yılda 110 bin kişiyi geçti

SGK'yla anlaşmalı hastanelerde yüksek fark ücreti ödemek istemeyenlerin tamamlayıcı sağlık sigortasına, kamuoyundaki tabiriyle 'fark yok sigortası'na talebi katlandı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre 2014 yılında 64 bin 266 sigortalı tamamlayıcı sağlık sigortasına sahipken bu rakam 2015'in ilk altı ayı sonunda 110 bin 357'ye yükseldi.

10 ŞİRKET İŞLEM YAPIYOR
TSB Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, Haziran 2015 tarihi itibariyle 10 sigorta şirketinin aktif olarak tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi düzenlediğini söyledi. Dünyadaki sosyal güvenlik kurumlarının karşı karşıya geldiği sorunların başında finansman sorunu geldiğinin altını çizen Oksay, "Sistemde yaşanan finansman sorununun en önemli nedenleri arasında sağlık harcamalarının giderek artması geliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası modeli ile öngörülmeyen maliyetlerle karşılaşma riskini minimalize edecek, denetlenebilir ve kaliteden ödün vermeyen bir Genel Sağlık Sigortası modelinin sürdürülebileceği öngörülüyor. Bu kapsamda orta vadede tamamlayıcı sağlık sigortası pazar payının artacağı ve oluşan taleple birlikte bu ürünü sunan şirket sayısının yükseleceği bekleniyor" dedi. Mapfre Sigorta Bireysel Sağlık Sigortaları Risk Analizi ve Sağlık Operasyon Servisi Yöneticisi Arzu Tansuk Aydın, bu sigorta türünden en çok Ankara ve İstanbul'dan sigortalıların faydalandığını vurguladı.

ÜCRETLER YÜKSEK
SGK özellikle cerrahi işlemler, ameliyatlar ve ileri teknoloji gerektiren tetiklerde karşılama oranını düşük tutuyor. Dolayısıyla fark ücretleri bu işlemlerde yüksek seviyelerde oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farktan korkan sigortaya koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN