Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-İş'i sendikacılık

Geçmişte lüks arabalar ve şatafatlı hayatları nedeniyle adı 'ağa'ya çıkan sendikalar bu kez yeni bir skandalla gündemde. Türkİş'e bağlı 8 sendikanın sahibi olduğu 24 otelde çalışanlar sendikasız

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Türk-İş'i sendikacılık
Türk tipi sendikacılığın tarihine yeni bir skandal daha eklendi. Geçmişte lüks makam araçları, şatafatlı hayatlar ve işçiden çok patrona yakın duran sendika olarak hafızalara kazınan Türk-İş, bu kez de işçisinin sendikal hakkına göz dikti. Türk-İş'e bağlı 8 sendikanın sahibi olduğu 24 otelde çalışan 2 bin kişinin sendikasız olduğu ortaya çıktı.

TERZİ ÖRNEĞİ VERDİ

Otellerde çalışan işçilerin sendikalı olmaları da dolaylı yoldan engelleniyor. Çünkü, çalışanlar sendikalı olmak istese Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası'nın (TOLEYİS) kapısını çalmak durumunda. Bu sendika da Türk-İş'e bağlı. Yani işçiler kimi kime şikâyet edeceklerini şaşırmış durumdalar. Geçtiğimiz aylarda Bursa'da binlerce üyenin tepki gösterdiği Türk Metal Sendikası da turizm yatırımına ilk girenlerden. Sendikanın 5 yıldızlı otelinde resepsiyondan temizliğe kadar tüm birimlerdeki işçilerin sendikalı olmasını engellediği belirtiliyor. Sendikal düzenle ilgili bu çarpıklığa TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı, "Terzi kendi söküğünü dikemez" yorumunu getirdi. Bakındı, şöyle konuştu: "Şu anda tek sendikalı turizm işletmesi Türk Metal'in sahibi olduğu Ereğli tesisi. Onun dışındaki tüm işçi sendikalarının otellerindeki çalışanlar sendikasız." Bakındı, TOLEYİS'in özel sektörde çalışan 15 bin üyesi olduğunu da söyledi.

EN ÇOK TÜRK-METAL'DE

Sendikalar arasında en çok otel Türk Metal ve Haber-İş'te. Türk- Metal'in faaliyette olan 4 oteli bulunuyor. Bir tanesi de yapılıyor. Otel isimlerinin başına Büyük Anadolu ibaresini koyan sendikanın ayrıca 8 tane de sosyal tesisi var. Yol-İş'in 6 oteli bulunuyor. The Holiday Resort Otel en önemlisi. Belediye-İş'in Kuşadası Davutlar'da Grand Belish isimli oteli bulunuyor. Haber-İş'in, Grand Kemer ve Çeşme'de oteli, 3 adet de sosyal tesisi var. Lastik-İş, Kristal-İş, Çimseİş, Tes-İş ve Tarım-İş sendikaların da otelleri bulunuyor.

HANGİ SENDİKANIN NEREDE-KAÇ OTELİ VAR?

Yol-İş: 6

Mersin Silifke, Antalya, İzmir, Ankara, Trabzon, Erzurum

Türk Metal: 5
KKTC Girne, Ankara, Didim, Karadeniz Ereğli

Haber-İş: 5
Mersin, Çeşme, Antalya, Kemer, Ankara

Çimse-İş: 2
Alanya Ankara

Tes-İş: 2
Akçay Mersin

Belediye-İş: 2

Kuşadası- Davutlar

Lastik-İş: 1
Kocaeli

Tarım-İş: 1
Antalya


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-İş'i sendikacılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN