Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıtta senede dikkat

Dershanelerin kalkmasıyla ortaya çıkan temel lise etüt merkezi gibi yerlere kayıt yaptırırken dikkat! Özellikle merdiven altı merkezlerde senetle paralarınız çalınabilir

Giriş Tarihi: 3.9.2015
Kayıtta senede dikkat
Dershanelerin kalkmasıyla birlikte veliler alternatif kanallara yönelmeye başladı. Velileri uyaran Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, mevzuatın öngördüğü kurumlara dönüşmek istemeyen dershanelerin "merdiven altı" olacağını belirterek, "Bu anlamda biz dernek olarak, olası şekilde ders kursları, ders çalıştırma merkezleri, eğitim danışmanlığı merkezleri, büroları gibi ne kadar bakanlıktan izinsiz ruhsatsız kurum varsa bunların takipçisi olacağız. Çünkü bu konu, istismara çok açık " diye konuştu.

EĞİTİM YARIDA KALIR
MEB'den onay almamış eğitim kurumlarına kayıt yaptırıp senet imzalayan velilere de uyarılarda bulunan Akça, "Eğitimleri yarıda kalabilir. Örneğin '500 saat ders verilecek' denilir ancak bunun karşılığı verilmeyebilir. Verdikleri senet de resmi bir kurumla mutabakat olmadığı için adi borçlanma üzerinden bu senetler yapılabilir. Sanki borç para alan velilerin, borcuna karşılık gibi bu senetleri ödemeleri gerekebilir. Senette eğitimin karşılığı diye yazılmıyor. O yüzden kurs, burada hizmet veremese bile veliden bu parayı tahsil edebilir" dedi.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıtta senede dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN