Sonraki raunda da hazırız

Türk Telekom Grubu CEO'su Rami Aslan, 4.5G ihalesinin bedelini nakit, tahvil veya krediyle karşılayacaklarını belirterek, "Bir sonraki raunda hazır olacak nakit kapasitemiz var" dedi. Aslan, 4.5G ile mobilde başlayan yeni dönemin öncülüğünü kendilerinin yapacağını söyledi

Giriş Tarihi: 3.9.2015
Sonraki raunda da hazırız
Geçen ay gerçekleşen 4.5G ihalesinde 954.68 milyon euro bedelle 5 frekans paketini alan Türk Telekom Grubu CEO'su Rami Aslan, ödeme için mevcut nakitlerinin yanı sıra, tahvil ya da kredi gibi başka fırsatları da kullanabileceklerini söyledi. İhale için önceden hazırlık yaptıklarını ve bilançolarının kuvvetli olduğunu söyleyen Aslan, "Bir sonraki raunda hazır olacak nakit kapasitemiz var" dedi. 4.5G için yapılacak altyapı yatırımlarının tüketiciye nasıl yansıyacağına yönelik soruya da Aslan, "Yeni teknoloji verimlilik getirecek. Birim maliyetler daha düşük olacağı için, bunun kullanıcılara da olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" yanıtını verdi. Aslan, şirketin kur dalgalanmasının etkisini en az hissedecek kabiliyette olduğunu ifade etti. 4.5G ihalesiyle adil frekans dağılımının ardından mobilde oyunun yeniden başladığına işaret eden Aslan, şöyle konuştu: "Yeni dönemde, en yüksek hız, en iyi kapasite, kalite ve kapsama hizmetini Türk Telekom Grubu sağlayacak."

'5G İÇİN 8 PATENT ALDIK'
Aslan son 5 yıldaki telekomünikasyon yatırımlarının yarısına yakınını Türk Telekom'un gerçekleştirdiğini aktardı. Aslan, "Ar-Ge alanında büyük projelere imza attık, 5G için 8 patent aldık. 2005'ten bu yana devam ettiğimiz ve yılsonuna kadar, lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulacak olan yatırımlarımızın üçte ikisini altyapı ve fibere yaptık. 4.5G ile mobilde başlayan yeni dönemin öncüsü biz olacağız. Türk Telekom'un fiber altyapısı yüksek performanslı 4.5G baz istasyonlarını besleyecek kökleri oluşturacak" diye konuştu. Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca ise 4.5G ile yeni bir döneme girileceğini belirterek, "Medya, reklamcılık, perakende, enerji, otomasyon, sağlık hemen her sektörde 4.5G ile birlikte yeni iş alanları ortaya çıkacak" dedi.

MOBİL REKABETİ ŞEKİLLENDİRECEK
Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir de "İhaleye açılan spektrumun yüzde 30'unu aldık. Toplamda müşteri başına düşen en yüksek spektruma sahip operatör olduk. Aldığımız frekanslarla mobil rekabeti şekillendirecek güce sahibiz" dedi. Özellikle 900 MHz dağılımında adaletsizlik yaşadıklarını ve ihale sonucu bunun giderildiğini belirten Akdemir, sektördeki oyuncuların sağlıklı rekabet edebileceklerini kaydetti. İhalede aldıkları frekanslarla 5G için de gerekli ihtiyacı karşılayabilecek duruma geldiklerini vurgulayan Akdemir, "800 MHz frekans bandının 700 MHz'e yakın olan kısmını almamız son derece önemli. Çünkü bu gelecekteki 5G teknolojilerinin hayata geçirilmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonraki raunda da hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN