Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek Yolu'nu dikkate almayan başarılı olamaz

Giriş Tarihi: 4.9.2015
İpek Yolu'nu dikkate almayan başarılı olamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin-İstanbul Hattı'nı dikkate almayan hiçbir ekonomik ve siyasi projenin başarılı olamayacağını belirterek, "İpek Yolu'nun canlandırılması mahiyetindeki demiryolu projesi geleceğin sembolüdür" dedi

Ankara'da 2 gün sürecek B20 Toplantısı'nın açılış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pekinİstanbul Hattı'nı dikkate almayan hiçbir ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel projenin başarıya ulaşma şansı yoktur" dedi. Önümüzdeki 10 yılda ulaşımda, enerjide, ticarette ve diğer alanlarda yaşanacak değişimin merkezinde bu hattın bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Londra'dan başlayıp Pekin'e kadar uzanan tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması mahiyetindeki demiryolu projesini önümüzdeki yeni dönemin sembolü olarak kabul ediyoruz" diye konuştu.

TAKIM OYUNU GEREK

Küresel sorunlara, küresel çözümler bulunması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: "Ülkelerin içine düştüğü sıkıntıları aşma yönündeki gayretlerinin güçlü bir işbirliğiyle desteklenmesi, 'bir takım oyunu' şeklinde sergilenmesi sorunların daha kolay aşılmasını sağlayacaktır. Biz, 2008 yılındaki küresel finans krizini bu yaklaşımla aldığımız önlemler sayesinde sınırlı bir kayıpla atlattık. Dünyanın yeni bir ekonomik sıkıntının eşiğinde olduğu şu günlerde aynı yolu hep birlikte takip etmek mecburiyetindeyiz. G20'ye de bu anlamda büyük görevler düşüyor."

KRİZ FIRSAT OLABİLİR

Küresel düzeyde barış, huzur, güven ortamı sağlanmadan ekonomik hedeflere ulaşılamayacağını söyleyen Erdoğan, "G20'nin en önemli hedefi güçlü, dengeli ve sürdürülebilir bir küresel büyümenin sağlanmasıdır. Küresel ekonomideki kırılganlığın devam ediyor olması, bu konudaki en önemli sorundur. Yaşanan krizin gerisinde yapısal değişimlerin de rolü olduğunu biliyoruz. Yaşanan krizin fırsata dönüştürülmesi de mümkündür. Bilhassa gelişmekte olan ülkeler ve Asya bölgesi bu bakımdan tarihi bir fırsatla karşı karşıyadır" şeklinde konuştu. Erdoğan, Kadın 20'nin resmi açılışının 6 Ekim'de Ankara'da gerçekleştireceğini de kaydetti.

19 MADDELİK TALEP LİSTESİ
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünya ekonomisinin önündeki en büyük sorunun kredibilite açığı olduğunu vurgulayarak, "Bu kredibilite açığını biz ne kadar çabuk kapatırsak, o kadar hızlı güven oluşacaktır ve bu oluşan güven de sürdürebilir bir büyümeyi getirecektir. İşte bunun için 'uygulama', dönem başkanlığımızın sac ayaklarından birini oluşturmuştur" dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, en güçlü paraların yüzde 10'lar düzeyinde değer kaybının normal karşılandığı ilginç bir dönemden geçildiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Bu küresel sorunların çözümü için de küresel bir koordinasyon mekanizmasına ihtiyacımız var." G20 Liderler Zirvesi'nde sunulmak üzere19 talebin yer aldığı B20 Türkiye Raporu hazırlandı. Raporda, ortak bir uluslararası yatırım prensipleri seti oluşturulması, yabancı doğrudan yatırımın vergilendirilmesine ilişkin uyum gözetilmesi, ülkelere özel altyapı yatırım stratejilerinin geliştirilmesi gibi maddeler yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek Yolu'nu dikkate almayan başarılı olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN