Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör enerji yatırımlarını vurdu

PKK'nın terör eylemleri enerji yatırımlarını vurdu. Toplamda Keban Barajı'ndan daha büyük kapasiteye sahip 20 baraj inşaatı terör nedeniyle sıkıntıya girdi

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Terör enerji yatırımlarını vurdu
Terör örgütü PKK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleştirdiği eylemlerle, bölgenin kalkınmasını, tarımın gelişmesini ve enerji açığının kapatılmasına yönelik yatırımları durma noktasına getirdi. Özellikle hidroelektrik santralleri hedef alan terör örgütü nedeniyle 20 hidroelektrik santrali (HES) sıkıntıya girdi. Yatırımcıları tehdit eden, iş makinelerini ateşe veren ve çalışanlara saldırılarda bulunan terör örgütü, ekonomik gelişmenin de önünü tıkadı. Yapılan tehdit, sabotaj ve saldırılar nedeniyle Şırnak'ta 2, Van'da 4, Bingöl'de 4, Batman'da 1, Siirt'te 2, Muş'ta 3 ve Hakkari'de 4 HES projesi ile ilgili yatırımcılar mağdur edildi. Söz konusu 20 HES'in tamamlanması ve hizmete girmesiyle birlikte toplam kurulu gücü 1444 Megawat (MW) olan bir enerji ağı ortaya çıkacak. Analistler, 3-4 ilin elektriğini sağlayan ve Türkiye'nin ikinci büyük barajı olan Keban'ın kurulu gücünün 1.330 MW olduğunu hatırlatarak Türkiye'nin kaybına dikkat çekiyor. Türkiye'nin toplam kurulu enerji gücünün 70 bin MW olduğunu ifade eden uzmanlar, engellenmeye çalışılan 20 HES'le birlikte, yüzde 2 civarında bir artışın önüne geçildiğini kaydettiler.

EPDK ÇÖZÜM ARIYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), terörün sebep olduğu mağduriyeti gidermek için lisanslar için süre uzatımı, tadil ya da sonlandırma taleplerini değerlendiriyor.

BÖLGE İSTİHDAMI ARTACAKTI
Terörün, bölgenin geleceğini ateşe attığını belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Yatırımcımızın yanında olmak için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz. İnşallah yaşanan terör olayları en kısa zamanda son bulur. Tüm projeler en kısa zamanda hayata geçer. Bu yatırımlar hiç şüphesiz bölge insanının istihdamına da hizmet edecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör enerji yatırımlarını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN