Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katılım bankacılığı cazibesini artırıyor

Finans Zirvesi'nde konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, katılım bankaları için 2025 yılına kadar 3 kat büyüme öngördüklerini ve sektörün payının yüzde 15'e ulaşacağını söyledi

Giriş Tarihi: 9.9.2015
Katılım bankacılığı cazibesini artırıyor
İstanbul Finans Zirvesi'nde (Istanbul Finance Summit-IFS) konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, "Türkiye'de katılım bankaları için 2025 yılına kadar 3 katı bir büyüme öngörüyoruz. Bu büyüme oranı, ülkemizi global pazarlarda cazip hale getiriyor" diye konuştu. Bu yıl altıncı kez gerçekleştirilen etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan Yahşi, zirvenin ilk gününde "Katılım bankalarının Türkiye'de alacağı çok yol var ancak sektör ciddi bir potansiyel taşıyor" mesajını verdi.

2025'TE % 15 OLACAK
'Bankacılar Oturumu'na panelist olarak katılan Fahrettin Yahşi, Türkiye'de katılım bankacılığının büyük ilerleme kaydettiğini belirtti. Bankacılık sektörü içinde, katılım bankalarının yüzde 5'lik pay aldığı bilgisini veren bankanın genel müdürü Yahşi, "Katılım bankalarının potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. 2025 yılında Türkiye'de katılım bankacılığının yüzde 15'lere ulaşacağı tahmin ediliyor. Yani şimdiden 3 katı bir büyüme hedefliyoruz. Bu da Türkiye'yi cazip hale getiriyor. Kamu bankalarının da sektöre girmesi bunun bir göstergesi" açıklamasını yaptı. Katılım bankacılığının türbülanslı dönemlerde müşterileriyle iyi ilişkiler kurduğunu kaydeden Yahşi, bu süreçte kullandırılan krediler ve vade süreçlerini örnek vererek, "Katılım bankası kullandırdığı krediyi vadesinden önce geri çağırmaz. Müşterisiyle hangi vadede anlaşmışsa o ilişkisini değiştirmeden devam eder. Sözleşme öncesi fiyat da vade sonuna kadar geçerlidir" dedi.

BANKACILIK KÂRLILIĞA DİKKAT ETMELİDİR
Yahşi, konuşmasında Türk bankacılık sektörünün kısa aralıklarla stres testlerine tabi tutulduğuna da dikkat çekti. "Finansal kriz dönemlerinde bankacılık sektörü testi geçti. 2001 yılı çok ciddi bir testti. Yaklaşık 30 banka sistem dışına çıktı" diyen Fahrettin Yahşi sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu an faaliyetini sürdürmekte olan tüm bankalar stres testini geçmiş bankalar. Günümüzde sağlam pozisyonlarını sürdürmenin yanı sıra birkaç noktada bazı tehditle karşı karşıyalar. Bunlardan biri kârlılık. Türkiye'deki bankaların kârlılıklarında ciddi düşüşler görüyoruz. Öz kaynak kârlılığı geçen yıl yüzde 11'ler civarındaydı. Bu yıl da benzer oranlar göreceğiz. Sektörün ortalama sermaye yeterlilik rasyoları yüzde 13'lerden yüzde 1 aşağı çekilecek gibi görünüyor. Sermaye yeterlilik rasyoları Türkiye'de yüzde 12 hedef rasyo üzerinde takip ediliyor. Yüzde 12 bu anlamda optimum seviye midir bunun da tartışılması lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılım bankacılığı cazibesini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN