Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Helal turizmde hedef liderlik

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Helal turizmde hedef liderlik

Türkiye, 80 milyar doları aşan helal turizm pazarındaki payını artırmak için Uluslararası Helal Turizm Konferansı'na ev sahipliği yapacak. Pazarda 2'nci sırada yer alan Türkiye'nin hedefi liderlik

Türkiye dünyada hızla büyüyen helal turizm pazarından aldığı payı yükseltmek ve Müslüman turist akışını hızlandırmak amacıyla çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İngiltere merkezli CM Medya girişimi olan ve ilki 2014'te İspanya'da gerçekleştirilen Uluslararası Helal Turizm Konferansı'nın ikincisi 21-23 Mart 2016 arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek. Helal Turizm pazarıyla ilgili bilgi veren Evra Tur Genel Müdürü Cüneyt Çetin, Müslümanların hac-umre dışındaki seyahat harcamalarının 150 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

TURİZM BAKANLIĞI DESTEKLİYOR
Çetin, "Bunun içindeki helal turizm pazarının oranı 82 milyar dolar. Dünyada hızla yükselen bu pazardan Türkiye'nin aldığı pay ise 2014'te 600 milyon dolarla sınırlı" dedi. Türkiye'de 1 milyon yatak kapasitesi olduğunu hatırlatan Çetin, helal sertifikalı tesislerin yatak kapasitesinin ise 35 binlerde kaldığını ifade etti. Çetin, "Turizm gelirleri ve dolulukta Rusya kaynaklı bir düşüş yaşanırken helal turizm tesislerinde yüzde 14'lük artış var. Türkiye turizm tesislerinde artık doyuma ulaştı. Yeni yatırımların bu alana yönlendirilmesi gerekiyor" diye konuştu. Turizm Bakanlığı'nın da bu pazara ciddi destek vermeye başladığını belirten Çetin, şunları anlattı: "2020'de turizm endüstrisindeki helal turizm pazarının 192 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Eğer bu potansiyeli ülkemize çekebilirsek, 2020'deki 50 milyar dolarlık gelirin yüzde 30'unu helal turizmden elde ederiz." Dünyada helal finansmanda İngiltere, helal gıdada İspanya, turizmde ise Malezya'nın lider olduğunu aktaran Çetin, "Helal turizmde Türkiye'nin liderliğini hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Çetin, bu yıl sektörel dernek kuracaklarını da kaydetti.

GAYRİMÜSLİMLER DE İLGİ GÖSTERİYOR
Dünyada 350-400 kadar helal turizm servis eden tesis olduğunu vurgulayan Çetin, bunun yaklaşık 150'sinin Türkiye'de olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin helal turizm konusunda öne çıktığını ve pek çok tesisin bu kurallara uygun olduğunu vurgulayan CM Media CEO'su Bilal Domah ise bu tip organizasyonların liderliğini Türkiye'nin yapması gerektiğini söyledi. Domah, helal turizm endüstrisindeki gelişmeye bakıldığında hem Müslüman hem gayrimüslim dünyada helal turizme ilginin arttığını ifade etti.

KONFERANS ERTELENDİ
HTC Organizasyon Direktörü Akın Arıkan da Türkiye'de yapılacak etkinliğe büyük ilgi olduğunu ve bu nedenle 1-3 Aralık 2015 tarihlerinde yapılacak etkinliğin ertelendiğini kaydetti. Arıkan, "Tüm Arap Yarımadası'nı kapsayan ülkelerin turizm ve ekonomi bakanlarının oluşturduğu Arap Turizm Ligi, bu etkinliğe katılmak istediklerini belirterek konferansı 1-2 ay ileri atmamızı rica ettiler. Bu nedenle organizasyonu 21-23 Mart 2016 tarihine erteledik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helal turizmde hedef liderlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN