Global, Akdeniz'den sonra dümeni Küba'ya kırıyor

Karadağ, Malta ve İspanya'da liman işleten Global Yatırım Holding, dümeni Küba'ya kırdı. Havana Limanı için Fransız ortakla hareket etmeyi planlıyor

Giriş Tarihi: 11.9.2015
Global, Akdeniz'den sonra dümeni Küba'ya kırıyor
Hırvatistan, Malta, Karadağ gibi Akdeniz ülkelerinde liman işleten Global Yatırım Holding, dümenini okyanus ötesine kırdı. Global Liman İşletmeleri, 54 yıllık ambargo altında kalan Küba'ya yöneldi. ABD ve Küba arasında 1961'de kopan siyasi ilişkilerin yeniden normalleşme sürecine girmesiyle uluslararası devlerin ilgi gösterdiği Havana'ya yönelen Global Liman İşletmeleri, burada kruvaziyer liman için arayışa girdi. Global Liman İşletmeleri CEO'su Saygın Narin, "Akdeniz'de İspanya, Karadağ ve Malta'da limanlarımız var. İtalya ve Hırvatistan'da ihalelere hazırlanıyoruz. Ardından Havana yeni rotamız olabilir" dedi. Karadağ'da geçtiğimiz yıl alınan Bar kentindeki konteynır limanının Port of Adria olarak faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Narin, "Burası eski Yugoslavya'nın ticaretteki en önemli kapısıydı. Eski günlerine tekrar döndürmek niyetindeyiz" dedi.

ORTAĞIMIZ FRANSIZ

Narin, "Barcelona ve Malta limanlarında da kruvaziyer limanı işletmesini üstlendik. Şu anda Hırvatistan ve İtalya'da 3 limanla ilgiliyiz" diye konuştu. Hırvatistan'daki Dubrovnik Kruvaziyer Limanı'na teklif verip de ön elemeyi geçen tek grup olduklarını söyleyen Narin, "Bu limanın ihalesinde Fransız Bouygues ile konsorsiyum kurduk. Bu ortaklıkta bizim hisse oranımız yüzde 75. Dubrovnik'in 800 bin yolcu kapasitesi var. Türkiye'deki toplam kruvaziyer yolcusunun 2 milyon olduğu hesaba katılırsa, daha çok yolcu potansiyeline sahip. Orada bir de alışveriş merkezi yapmayı planlıyoruz. Bouygues aynı zamanda Küba'nın en büyük inşaat şirketleri arasında. Küba'da pek çok faaliyetleri var. Havana'yı Fransız ortağımız ile takipteyiz" dedi.

İTALYA'DA ÜÇ LİMAN PEŞİNDE
İtalya'da Venedik ve Livorno limanlarının özelleştirilme sürecinde olduğunu dile getiren Narin, "Tunus'ta da La Goulette ile ilgilenmitik. Ancak Arap Baharı ile imza aşamasındayken sona erdi. Ayrıca bir dönem havaalanı işletmesine girmek istedik. Hatta bir ülkedeki limana talip olduk. Ancak olmadı" dedi.

MARATONUN GELİRİ OKULA GİDİYOR
Global, son iki yıldır Bodrum'da gerçekleştirdiği Global Run'ı uluslarararası arenaya taşıdı. 6 Eylül'de Karadağ'ın Kotor kentinde ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Global Adria Yarı Maratonu'na bin kişinin katıldığını anlatan Narin, "Katılım ücretinden elde edilen gelir Karadağ'daki Secondary School of Economics and Hospitality okulunun gelişimi için bağışlanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Global, Akdeniz'den sonra dümeni Küba'ya kırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN