Toptan ticareti terör frenliyor

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Toptan ticareti terör frenliyor

Toptan ticaretin merkezleri Osmanbey, Laleli ve Yeşildirek'te esnaf, terör mağduru oldu. Yabancı müşteriler terör korkusuyla ziyareti de alımı da azalttı

Rusya ve Ukrayna'daki ekonomik kriz ve siyasi karışıklıktan dolayı satışları 3 yıl öncesine göre ortalama yüzde 50 düşen Osmanbey ve Laleli'ye şimdi de terör freni geldi. Özelikle Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa ülkelerindeki alıcıların terör nedeniyle Türkiye'ye gelmeyi sürekli ertelediği belirtildi. Türkiye'de gerçekleştirilen bavul ticaretindeki düşüş rakamlara da yansıdı. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde 4 milyar 889 milyon dolar olan bavul ticareti, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 300 milyon dolara geriledi.

SEVKIYATTA SIKINTI

Osmanbey'de faaliyet gösteren tekstilci Ali Ulvi Orhan, "Alıcıları ikna etme konusunda oldukça zorlanıyoruz. Satışlar çok düştü. Bayram yaklaşıyor. Ama o bile işlere olumlu yansımıyor. Tüketiciler bayramda kıyafet almayı değil tatile gitmeyi tercih ediyor" diye konuştu. Orhan, son dönemde Doğu'daki terör olaylarının özellikle İran'a mal sevkıyatında da birtakım zorluklar oluşturduğunu söyledi. İran'a giden malın Iğdır ve Yüksekova'dan gönderildiğini ifade eden Orhan, sınır kapılarındaki sorunların İran'a yapılan ihracatı düşürdüğüne dikkat çekti.

İÇ PİYASA DURGUN
Terör, iç giyimin merkezi Yeşildirek'i de etkiledi. Bölgede faaliyet gösteren Anıl İç Giyim'in sahibi Bahri Özdinç, özellikle İran ve Mısırlılar'ın mal almaya gelmek için tereddüt ettiklerini söyledi. Alıcılara telefon ederek onları ikna etmeye çalıştıklarını anlatan Özdinç, "Maalesef iç piyasada da sıkıntı sürüyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da satışlar durdu diyebiliriz. Ankara'dan mal almaya gelen toptancılar bile insanların alışverişi kestiğini söylüyor" diye konuştu. Bavul ticaretinde canlanmanın kış aylarında başlayacağı tahmin ediliyor.

FUAR İÇİN ENDİŞE SÜRÜYOR
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, çevre ülkelerdeki karışıklar ve Türkiye'deki siyasi belirsizlik nedeniyle esnafın işine odaklanamadığını söyledi. Siyasi belirsizliğin bu şekilde sürmesi durumunda tablonun iç açıcı olmadığını belirten Karataş, "Ocak ayında abiye, gelinlik fuarı yapacağız. Ancak kara kara düşünüyoruz. Yurtdışından fuara yabancı alıcı gelecek mi diye endişeliyiz. Ülkede bir an önce siyasi istikrarın sağlanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Bavul ticaretinde bu dönemde sadece Rusya değil Libya, Suriye ve Irak'ta da ciddi satış kaybına uğrandığı belirtiliyor. "Şanssız bir dönemdeyiz. Ancak işler yoluna girecek" diyen tekstilciler, yeni pazar arayışına devam ediyor. Özellikle Körfez ve Arap ülkelerine odaklanan firmalar, pazar çeşitlemesi ile ciro kaybını dengelemeye çalışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toptan ticareti terör frenliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN