Şeker'den firmalara finansman desteği

Giriş Tarihi: 18.9.2015
Şeker'den firmalara finansman desteği

İstanbul'dan Gaziantep'e 7 kentte şubesi olan Şeker Faktoring'in Genel Müdürü Abdullah Yücel Akbulut, "Anadolu bankacılığı" misyonuyla büyüdüklerini söyledi. Akbulut, "Özellikle KOBİ tarzı şirketlere finansman desteği sunuyoruz" dedi

Şeker Faktoring, başta İstanbul merkez olmak üzere, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa, Antalya, Kayseri ve Gaziantep'te yer alan 7 şubesi ile Şekerbank'ın Anadolu Bankacılığı misyonuna uygun olarak tüm ticari işletmelerin finansmanına destek veriyor. Şeker Faktoring'in istihrabat gücü açısından da farklı olmaya çalıştığını belirten Genel Müdür Abdullah Yücel Akbulut, "Şeker Faktoring'in güvenilir istihbarat sonuçlarına göre satışlarını ödeme gücü olan alıcılara yapan işletme yöneticileri, geleceğe dönük en önemli yatırımları olan mali durumdan en kısa zamanda haberdar olurlar" dedi. Akbulut, "Şeker Faktoring alıcılara vade uygulamanız ve rekabet gücünüzün artması için sizi destekler. Alacaklar, stoklar ve ticari borçlar azalır, işletmelerin yaratabileceği işletme sermayesi artar, bilançonuz kredi kullanmadan daha likit hale gelir. Şeker Faktoring'in verdiği ön ödeme ile hammaddeyi peşin ödeyerek alabilir, önemli indirimler sağlayarak üretim maliyetini düşürebilir ve daha fazla kâr olanağı sağlayabilirsiniz" diye konuştu. Faktoring firmalarının daha çok KOBİ diye tabir edilen, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tarafından tercih edildiğinin altını çizen Akbulut, "Bu firmaların ellerinde çok iyi alacakları olmasına rağmen belli bir bilanço büyüklüğü elde edememeleri nedeniyle diğer finans kuruluşlarından yeterli limitler alamamakta ve firmalarının finansman ihtiyaçlarını karşılayamamakta. Şeker Faktoring bu işletmelerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve bu firmaların ülke ekonomisine katkıda bulunması anlamında önemli rol oynuyor" dedi.

SORUNLAR BİRLİK'LE AŞILDI

Finansal Kurumlar Birliği'nin kurulması ile sektördeki sorunların sona erdiğine dikkat çeken Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Faktoring sektörünün 2012'ye kadar bir kanunu yoktu ve bu nedenle sektörün en başta imaj olmak üzere birçok sorunu vardı. Kanun çıkması ve ardından da Finansal Kurumlar Birliği'nin faaliyete geçmesi sektörün sorunlarını bir bir ortadan kaldırmaktadır. Şu an için sektörün imaj sorunu ortadan kalkmıştır diyebiliriz."

ÇEK OLARAK DÖVİZ CİNSİ AYRIMI BULUNMUYOR
Şeker Faktoring'in, şirket olarak, ticari bir işlemden kaynaklanmış ve bir faturaya bağlı olan çeklere faktoring işlemleri yaptığını hatırlatan Akbulut, "Yani, faktoring işlemlerini sadece ticari firmalara yapabiliyor. Bireysel anlamda bir kredi çeşidi bulunmuyor. Çek olarak döviz cinsi ayrımı yok" dedi. Akbulut, "Karşılıksız çeklerin tahsilatı konusunda yasal yollara müracaat edilmekte olup, eğer bu yollardan sonuç alınamazsa kanunlar çerçevesinde ilgili çekler bilançoda zarar yazılıyor. Bu anlamda Şeker Faktoring, Kredi Kayıt Bürosu ekranlarından yararlanıyor. Bu ekranlardan işleme alınacak her çek sorgulanıyor ve buna göre işlem yapıp yapmamaya kararı veriliyor" diye konuştu.

FİBA FAKTORİNGDE SEKTÖRE UYGUN ÇÖZÜMLER
Finans sektörünün önemli isimlerinden Fiba Grubu'na ait Fiba Faktoring Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Seis, Türkiye'de faktoringden yararlanan firma sayısının 100 bine ulaştığını söyledi. İlk 6 aylık verilere bakıldığında faktoring şirketlerinin reel sektöre 59 milyar TL'lik fon desteği sağladığını belirten Seis, "2015 Haziran sonunda sektörün plasman büyüklüğü yüzde 20 artarak 26 milyar TL'ye, faktoringden yararlanan işletmelerin sayısı da 100 bine ulaştı. İşlem hacmi ve müşteri portföyünün genişlemesine paralel olarak sektörün bilinirliği de yıllar itibarıyla artmaya devam ediyor" dedi.

YENİLİKÇİ HİZMETLER
Seis, "Fiba Faktoring, finans sektörünün kuvvetli oyuncularından Fiba Grubu'nun bir üyesi olarak 1992 yılında kuruldu. Ulusal ve uluslararası piyasalarda, finans ve finans dışı pek çok alanda marka değeri yüksek iştiraklere sahip olan Fiba Grubu'nun genel stratejileri paralelinde, Fiba Faktoring olarak sektörde hep öncü rol üstlendik. Kurulduğumuz günden bu yana, faktoring pazarını büyütmeye ve müşteri odaklı anlayışımızla yenilikçi hizmetler sunmaya gayret ediyoruz" diye konuştu. Seis, şöyle devam etti: "Faaliyetlerimiz, hem yurtiçi hem de yurtdışı mal ve hizmet satışından doğan alacakların tahsilat yönetimi, garantisi ve finansmanı alanlarında geniş bir yelpazeye sahip. Her geçen gün hizmet ağımızı büyütmeye, özellikle KOBİ'leri kapsayacak şekilde mümkün olduğu kadar fazla müşteriye ulaşmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda çok daha kapsamlı ve yüksek montanlı talepleri olan kurumsal ve ticari ölçekli firmalara da yedi farklı merkezden çözümler sunmaya ve hizmet vermeye devam ediyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker'den firmalara finansman desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN