Türkiye'nin en iyi haber sitesi

S&P'nin değerlendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, 'yi kırılgan ülkeler arasında belirledi.

Giriş Tarihi: 29.9.2015 16:50
S&P'nin Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) gelişmekte olan ülkelerin karlı karşıya kaldığı olumsuz küresel trendler ile ilgili değerlendirmesinde ülkelerin piyasalarını etkileyebilecek üç önemli risk tespit edildiğini belirtti. Bu riskleri de şöyle sıraladı:

"ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesi sonucunda küresel likiditede bir düşüş yaşanması, sermayenin gelişmekte olan piyasalardan gelişmiş ekonomilere hızlandırılmış şekilde yönlendirilmesine yol açabilir. Bu durum ise olarak adlandırılmaktadır.

Son yıllarda bankacılık sisteminde ve varlık fiyatlarındaki gelişen aşırı yurtiçi kredi çözülmesi ise 'Borç Seviyelerinin Düşme Riski' diye adlandırılmaktadır.

ÇİN EKONOMİSİNDE BELİRGİN BİR YAVAŞLAMA

Çin'deki ekonomik büyümede belirgin bir yavaşlamanın yaşanması dünya çapındaki ticaret ortaklarına zarar verebilir. Bu durum da 'Çin Riski' olarak adlandırılmaktadır.

Standard & Poor's, 22 gelişmekte olan ülke piyasasını araştırarak, bu ülkelerin her bir riskten etkilenme durumunu değerlendirmiştir. Raporda ayrıca, bu üç riskin bir araya gelmesi durumunda en az ve en çok etkilenebilecek gelişmekte olan ülke piyasalarına da yer verilmiştir".
Rapora göre, Venezuela, Arjantin, , Kolombiya ve Peru, küresel likidite, borç seviyelerinin düşme riski ve Çin ekonomisinin yavaşlamasının içeren toplam etkiden en çok etkilenebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Meksika, Polonya ve Filipinler ise en az risk görülen ülkeler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
S&P'nin Türkiye değerlendirmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN