Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 Kasım'dan sonra belirsizlik olmayacak

Başbakan Davutoğlu, ABD'de iş dünyasına "İstikrar sürecek" mesajı verdi. Türkiye'nin kısa vadeli şoklara hazır olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Seçimden sonra reformlara odaklanacağız" dedi

Giriş Tarihi: 1.10.2015
1 Kasım'dan sonra belirsizlik olmayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York'ta Türk ve Amerikalı işadamlarına 'istikrar' güvencesi verdi. 1 Kasım'daki seçimlerin ardından Türkiye'de siyasi istikrarın devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu "Kasım'ın 1'inde belirsizlik olmayacak. Kısa vadeli şoklara hazırız. Ekonomik reformlara odaklanacağız" diye konuştu. DEİK ve Goldman Sachs ev sahipliğinde düzenlenen 7'nci Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuşan Davutoğlu, iş dünyasına şu mesajları verdi:
GELECEĞİMİZ İSTANBUL: Bugün şehirlerin büyük bir kısmı güç kaybediyor. Atina gibi kadim bir şehir, kriz nedeniyle aşağıya doğru gidiyor. Kahire bütün cazibesini kaybetti. Şam neredeyse çöktü, Bağdat bölündü. Yükselen ve Avrupa'da bir yıldız olarak ortaya çıkan tek şehir kaldı, İstanbul. İstanbul'a baktığınızda Türkiye'nin geleceğini görebilirsiniz. Roma İmparatorluğu döneminde "Bütün yollar Roma'ya çıkar" derlerdi. Biz de "Bütün boru hatları, yüksek hızlı trenler, bütün uçuşlar ve para İstanbul üzerinden gitsin" diyoruz. Bağdat, Şam ve Kahire'nin de aynı avantajları vardı. Orada eksik olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, vizyoner liderler ve güçlü siyasi iradeydi.
GÜZEL GÖSTERGELERE DEVAM: Güçlü ve zayıf noktalarımızı biliyoruz. Bir dalgalanma halinde ekonomik olarak her duruma hazırız. Ekonomi sağlam bir mali yapıya sahip, bankacılık sektöründe hiçbir riskimiz yok. Ekonomik disiplini koruyoruz, popülist politikalardan uzağız. Bu disiplini ne olursa olsun devam ettireceğiz. İhracat alanını genişletmek için çalışmalarımızı hızlandırdık.


REFORM ODAKLIYIZ
Seçimlerden hemen sonra ekonomik reformlara odaklanarak yapısal dönüşümü sağlayacağız. Bu sayede daha iyi bir vizyon sahibi olacağız. Birinci hedefimiz toplumu yönetmek, riskleri en alt düzeye indirmek ve ekonomiyi, siyaseti etraftaki herhangi bir şoka karşı hazırlıklı tutmak. Dolayısıyla vizyonumuz statik değil, dinamiktir. Riskler yanında potansiyelleri ve avantajları da göz önünde bulundurur.

"TÜRKİYE'YE YATIRIM İÇİN DOĞRU ZAMAN"
DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan da, konferansın açılış konuşmasında Türkiye-ABD iş ilişkilerine daima yapıcı katkıları olduğunu söyledi. Vardan ayrıca, "Yeni Türkiye" vurgusu yaparak, 12 yılda yakalanan stratejik derinlik, zengin insan kaynağı ve ekonomik büyüme ile önemli ölçüde başarı yakalandığını ifade etti. Vardan, Türkiye'nin hareketli ekonomisi ve güçlü iş kapasitesine sahip olduğunu belirterek, Amerikalı yatırımcıları yatırıma davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Kasım'dan sonra belirsizlik olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN