Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracata bayram firesi

İhracata bayram firesi
İhracat, eylül ayında bayram nedeniyle azalan iş günü sayısı ve paritedeki düşüşün etkisiyle, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.8 azalarak 10.6 milyar dolara geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Adana'da açıkladığı verilere göre yılın 9 aylık döneminde yüzde 10'luk düşüşle 106 milyar 287 milyon dolara inen ihracat, son 12 ayda ise yüzde 7.6 azalarak 145.5 milyar dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kurban Bayramı nedeniyle yaşanan 3 günlük iş kaybının ve bayram sonrasındaki yavaşlamanın eylülde ihracatı 1.9 milyar dolar aşağı çektiğini belirtti. Büyükekşi, "Ortalama euro/dolar paritesi ilk 9 ayda geçen yıla göre yüzde 17.7 geriledi. Bu gerileme ihracatımızda toplam 9.7 milyar dolarlık kayba neden oldu" dedi. Bu dönemde tarım ve sanayi ihracatı kilogram bazında yüzde 1.6 arttı.

OTOMOTİV İLK SIRADA

Eylül ayında en fazla ihracatı 1.9 milyar dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Bu sektörde ihracat bir önceki yılın aynı döneme göre yüzde 4.2 düşüş gösterdi. Otomotivi yüzde 16.4 düşüş ve 1.4 milyar dolarla hazır giyim ve yüzde 27.1 düşüşle 1.5 milyar dolara gerileyen kimyevi maddeler
sektörleri takip etti.

İHRACAT HEDEFİN % 10 ALTINDA OLACAK
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de ihracat rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede eylülde 3 iş gününün kaybedilmesinin dış ticaret rakamlarına yansıdığını söyledi. Zeybekci, söz konusu kayıp yaşanmasaydı yüzde 8 civarında düşüş beklediklerini dile getirdi. Yıl sonunda ihracatta yüzde 10'un çok altında gerileme beklediklerini dile getiren Bakan Zeybekci, bunun en büyük nedenlerinin parite etkisi ile ham madde ve enerji fiyatlarındaki düşüşün ihracatın birim fiyatlarını aşağıya çekmesi olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata bayram firesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN